Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2017, 19:34

Je to ničomný a fanatický režim, povedal Trump o Iráne

Trump chce zablokovať "všetky cesty" Teheránu k jadrovej zbrani. 

Je to ničomný a fanatický režim, povedal Trump o Iráne
Zdroj: Reuters

Jadrová dohoda medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami už nezodpovedá národným bezpečnostným záujmom Spojených štátov. Tie však od dohody z roku 2015 neodstúpia, uviedol dnes v prejave z Bieleho domu americký prezident Donald Trump.

Prezident USA vyzval ministerstvo financií, aby uvalilo prísne sankcie na iránske Revolučné gardy a na rovnaký postup vyzval aj spojencov Washingtonu. Zároveň chce Trump zablokovať "všetky cesty" Teheránu k jadrovej zbrani. 

Trump vo svojom prejave v Bielom dome vymenoval niektoré zásadné nedostatky, ktoré jadrová dohoda má, avšak dotkol sa aj niektorých podľa neho znepokojujúcich aktivít Teheránu, ktoré s jeho jadrovým programom nesúvisia. 

Vládu v Teheráne označil za ničomný a fanatický režim, ktorý vlastných občanov vystavuje represiám, je sponzorom terorizmu, podporuje al-Kájdu, Hizballáh a ďalšie teroristické siete a podnecuje zverstvá v Sýrii a Jemene.

Iránu americký prezident vyčíta najmä jeho program vývoja balistických rakiet, podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada či militantného libanonského hnutia Hizballáh a ďalších skupín, ktoré podľa neho pôsobia destabilizujúco v celej oblasti Blízkeho východu.

V súlade s americkou legislatívou je prezident povinný najneskôr do nedele informovať Kongres, či Irán jadrovú dohodu dodržiava a či je dohoda aj naďalej z hľadiska Spojených štátov prioritou ich národnej bezpečnosti.

Trump pripustil, že Teherán síce postupuje v duchu dohody, avšak tá má podľa neho zásadné nedostatky a okrem toho Irán pôsobí destabilizujúco v oblasti Blízkeho východu, ako aj v Jemene.

Irán a šesť mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.