Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2017, 20:35

Koniec jadrovej dohody s Iránom je reálny, vyhlásil Trump

Trump stále nepovedal, či Irán porušuje jadrovú dohodu.

Koniec jadrovej dohody s Iránom je reálny, vyhlásil Trump
Zdroj: Reuters

Ukončenie jadrovej dohody s Iránom, ktorej ďalší osud je v rukách Kongresu, je veľmi reálnou možnosťou. Povedal to dnes americký prezident Donald Trump, ktorý v piatok odmietol oznámiť zákonodarcom, či Irán zmluvu dodržiava, čím otvoril možnosť obnovenia amerických sankcií.

Trump odvtedy čelia výzvam západných spojencov či Ruska, aby USA od zmluvy neodstúpili. "Uvidíme, aká bude druhá fáza. Druhá fáza môže byť pozitívna, a môže byť veľmi negatívna.

Môže dôjsť k úplnému ukončeniu (dohody). To je veľmi reálna možnosť. Pre niekoho by to bola skvelá možnosť," povedal dnes podľa agentúry Reuters Trump pred začiatkom rokovaní s členmi svojej vlády.

Šéf Bieleho domu dlhodobo kritizuje dohodu, v ktorej sa skupina svetových veľmocí predvlani dohodla s Teheránom na zrušení sankcií výmenou za obmedzenie iránskeho jadrového programu.

Dnes vyhlásil, že Irán má skvelých vyjednávačov, ktorí "dohodli skvelé podmienky pre seba, ale strašnú dohodu pre USA".

Potom, čo Trump v piatok nepotvrdil Kongrese, či Irán podmienky zmluvy dodržiava, majú teraz zákonodarcovia 60 dní na to, aby znovu zaviedli sankcie, ktoré jadrová zmluva pozastavuje. Môžu ale tiež napríklad rozhodnúť o zmene zákona, ktorý americký podiel na sankciách upravuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.