Arabsko-kurdské milície SDF dobyli z rúk bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) mesto Rakka, ktoré predtým slúžilo ako hlavný bašta IS v Sýrii. Bitka o mesto si od začiatku júna vyžiadala životy 3250 ľudí, vrátane 1130 civilistov, z toho 270 detí. S odkazom na dnešné oznámenie exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) to uviedli agentúry AFP a Reuters.
Ofenzívu s cieľom dobyť Rakku začali milície SDF s pomocou medzinárodnej leteckej koalície vedenej Spojenými štátmi a špeciálnych pozemných jednotiek USA tento rok v júni. Širšia ofenzíva s kódovým označením Hnev Eufratu, ktorá mala za cieľ túto baštu IS dobyť, začala už vlani v novembri, keď jednotky dobyli okolité regióny v provincii.
Operácia sa dostala do finálnej fázy v nedeľu, kedy boli z mesta evakuovaní bojovníci IS s rodinami na základe dohody, v ktorej sa zaviazali umožniť odchod civilistom. Mesto tak v poslednom týždni podľa koalície opustilo asi 3500 civilistov. Nakoniec v RakKe zostalo menej ako 300 bojovníkov IS, ktorí pochádzali prevažne z cudziny a boli pripravení bojovať do posledného muža.
Kurdi vyvesili vlajku
Arabsko-kurdské milície dnes oznámili, že získali kontrolu nad nemocnicou a štadiónom, poslednými dvoma baštami IS v meste. Pri bojoch o nemocnicu prišlo podľa hovorcu SDF Mustafu Bálího o život 22 radikálov z IS. Na štadióne potom arabsko-kurdské milície našli spálené dokumenty a zbrane.
Najsilnejšia skupina z koalície SDF kurdská milícia YPG vyvesila na mieste svoju vlajku. Ďalší príslušníci SDF medzitým prechádzali mestom vo vojenských vozidlách a oslavovali výhru. Podľa miestneho veliteľa arabsko-kurdských milícií sa niekoľko bojovníkov IS ukrýva ešte v centre mesta, kde naďalej čelia ofenzíve.
Hovorca medzinárodnej leteckej koalície plukovník Ryan Dillon však zdôraznil, že mesto je plné nášľapných mín a rôznych iných výbušných zariadení, ktoré teraz bude potrebné likvidovať. Nášľapná mína podľa správ SDF zabila v pondelok troch príslušníkov milície.
Symbol ďalšieho zásadného oslabenia
Islamský štát v roku 2014 vyhlásil kalifát v častiach severného Iraku a Sýrie, ktoré dobyl. Rakka mala slúžiť ako jeho hlavné mesto a bola miestom, odkiaľ džihádisti plánovali ďalšie útoky. Teroristická organizácia v čase, keď bola najsilnejšia, tlačila peniaze, vystavovala pasy a vyhlasovala zákony.
V Rakke IS držal niekoľko občanov Západných krajín ako rukojemníkov, než ich pred zrakmi obyvateľov mesta "popravil". Hlavy nepriateľov Islamského štátu, medzi ktorými boli miestni aj rukojemníci z cudziny, potom boli vystavené na plote pri kruhovom objazde v centre Rakky.
Strata Rakky je preto symbolom ďalšieho zásadného oslabenia IS, ktorý tento rok v júli prišiel o Mósul, svoju hlavnú baštu v Iraku. Územie pod kontrolou radikálov sa ďalej zmenšuje vplyvom ofenzívy, ktorú proti IS oddelene vedie sýrska armáda podporovaná Ruskom a arabsko-kurdské milície, za ktorými stojí medzinárodná letecká koalícia na čele so Spojenými štátmi.
Aktuálna situácia v Iraku a Sýrii. Územie ovládané Islamským štátom je čiernou: