Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2017, 14:44

Európska únia sa začne pripravovať na druhú fázu brexitu. Zatiaľ len interne

Lídri členských krajín dnes schválili očakávaný postup v rokovaniach o brexite.

Európska únia sa začne pripravovať na druhú fázu brexitu. Zatiaľ len interne
Zdroj: REUTERS/Dario Pignatelli

Prezidenti a premiéri 27 krajín Európskej únie dnes rozhodli, že začnú vnútorné prípravná diskusie týchto krajín pred vyjednávaním s Britmi o budúcej podobe vzájomných vzťahov. Na twitteri to krátko po začiatku pojednávania uviedol predseda únijných summitov Donald Tusk.

Rozhodnutie padlo skôr, než pred novinárov stihla po svojom odchode z rokovacej sály predstúpiť britská premiérka Theresa Mayová, ktorá neskôr vyhlásila, že je ohľadom budúcej dohody "pozitívna a optimistická".

Pokrok nastal

Správy o tom, že rokovania sú v slepej uličke, považuje za prehnané aj sám Tusk. "Aj keď pokrok nebol dostatočný, neznamená to, že vôbec žiadny nenastal," upozornil na tlačovej konferencii na konci summitu. "Rokovania pokračujú a pristupujeme k nim pozitívne a konštruktívne", povedal.

Šéfovia štátov a vlád dvadsaťsedmičky veľmi rýchlo a teda zrejme bez väčšej diskusie potvrdili dopredu pripravené a médiám známe závery svojho stretnutia. Mayová tak v noci na dnes neuspela so snahou zmeniť ich názor, že v doterajších brexitových rokovaniach nenastal posun dostatočný na to, aby bolo možné začať s Londýnom vyjednávať aj o prechodnom období a o podobe obchodných a iných vzťahov po jari 2019, teda po britskom odchode z európskeho bloku.

Najskôr v decembri

Lídri 27 krajín dnes rozhodli, že rozhovory s Britmi musí pokračovať tak, aby k ďalšej fáze rokovaní bolo možné prikročiť čo najskôr. Pokrok zhodnotia znovu v decembri, kedy by mali dať tímu vyjednávačov Michela Barniera mandát na spustenie druhej fázy.

Barnier v tej chvíli už bude mať výsledok onej teraz začínajúcej vnútornej prípravnej diskusie, ktorá poslúži ako základ jeho mandátu pre debaty s Britmi o prechodnom období i následných vzťahoch, vrátane pre obe strany významného obchodu.

Zoberú do úvahy britské záujmy

Podľa Tuska táto vnútorná práca zohľadní návrhy, ktoré britská premiérka zverejnila vo svojom prejave v talianskej Florencii. Mayová na dnešnom brífingu novinárom povedala, že terajší summit bol významným momentom pri hodnotení doterajších diskusií a toho, ako postupovať ďalej.

Pripomenula, že na konci septembra vo Florencii ponúkla niekoľko krokov, ktoré dali rokovaniam nový impulz. "Urobila som jasný záväzok ohľadom finančnej kompenzácie a navrhla časovo obmedzené prechodné obdobie, ktoré je v záujme Británie i EÚ," povedala.

Kľúčové oblasti stagnujú

Posun rozhovorov vpred musí byť podľa Mayovej výsledkom spoločnej snahy oboch strán. Barnier a šéfovia štátov a vlád 27 členských krajín ale ani po piatich kolách brexitových rokovaní nevidia "dostatočný pokrok" v žiadnej z troch pre nich kľúčových oblastí prvej fázy rozhovorov.

Podľa Mayovej sú obe strany veľmi blízko k dohode v otázke zachovania práv občanov EÚ v Británii po jari 2019, kedy krajina únii opustí. Spoločný pohľad majú tiež na riešenie situácie ohľadom hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Britská premiérka sľúbila v tejto veci "pružný a kreatívny prístup".

Otázkou finančné vyrovnanie

Kľúčovou otázkou, v ktorej sa obe strany nezhodujú, je problematika britských finančných záväzkov. Londýn ju chce riešiť v súvislosti s budúcnosťou, EÚ trvá na dohode ešte pred tým, než sa ďalšia fáza rozhovorov otvorí. "Plné a konečné vyrovnanie bude súčasťou finálnej dohody, ktorú uzavrieme v súvislosti s budúcim partnerstvom. A myslím, že to je úplne správne a že to ide urobiť len v tomto kontexte," zopakovala dnes britský postoj Mayová.

Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová po dnešnom summite upozornila, že finančné vyrovnanie je v súčasnosti kľúčovou vecou. Novinárom povedala, že v decembri dúfa v posun rokovania smerom k budúcnosti, bude však záležať predovšetkým na tom, ako ďaleko sa pohne britská strana.

Posledným bodom rokovania bola diskusia o presune dvoch únijných agentúr z Londýna. O veci budú ministri zodpovední za únijnú problematiku rozhodovať na konci novembra. Podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku by aspoň jedna z agentúr by mala byť v strednej či východnej Európe. Praha má záujem hostiť Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA), Bratislava sa snaží prilákať Európsku agentúru pre lieky (EMA).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.