Po šiestej septembrovej severokórejskej jadrovej skúške sa údajne prepadol v testovacej lokalite tunel. Pritom možno zahynulo viac ako 200 ľudí. Uviedla to dnes japonská televízia Asahi s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené so situáciou.
Podľa spomínanej televízie sa obeťou nešťastia stali stavební robotníci, ktorí v jadrovej testovacej lokalite Pchunggje budovali nové podzemné zariadenia.
Dátum incidentu je neznámy
Po prvom kolapse tuneli zostalo pod zemou uväznených asi 100 robotníkov. Druhý prepad tunela potom usmrtil ďalšiu stovku ľudí, ktorí sa pokúšali prvú skupinu zachrániť, informovala televízia Asahi.
Médiá sa nezhodujú, kedy sa incident stal. Juhokórejská agentúra Jonhap napísala, že sa tunel zrútil 10. októbra. Agentúra Reuters s odvolaním sa na japonskú televíziu uvádza dátum 10. septembra.
Posledná skúška vyvolala zemetrasenie
Svoju zatiaľ poslednú a najsilnejšiu nukleárnu skúšku uskutočnila Severná Kórea 3. septembra v testovacej lokalite Pchunggje v hornatej izolovanej provincii Hamgjong pukto na severovýchode krajiny, asi 100 kilometrov od hraníc s Čínou. Oznámila, že testovala vodíkovú bombu miniaturizovanú tak, že ňou môže byť vyzbrojená balistická raketa.
Podľa odhadov americko-kórejského inštitútu pri Univerzite Johnsa Hopkinsa sila severokórejskej nálože dosiahla 250 kiloton trinitrotoluénu (TNT), čo je šestnásťkrát viac než sila pumy zvrhnuté v roku 1945 na japonské mesto Hirošima. Skúška vyvolala zemetrasenie o sile až 6,3 stupňa.
Destabilizovaná lokalita
Odborníci už skôr oznámili, že v testovacej lokalite došlo k početným, rozsiahlym zosuvom pôdy a k celkovej destabilizácii oblasti a že lokalita zrejme kvôli tomu už nebude v budúcnosti použiteľná pre skúšky jadrových zbraní.
V reakcii na jadrový test z 3. septembra sprísnila Bezpečnostná rada OSN sankcie voči Severnej Kórei. Nové sankcie okrem iného zakazujú export druhej najväčšej severokórejskej vývoznej položky, textilu, a obmedzujú dovoz ropy.