Francúzsky prezident Emmanuel Macron v prejave prednesenom na pôde Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu obhajoval nový protiteroristický zákon, ktorý dnes vstúpil do platnosti.
Vyzval aj k dialógu so všetkými členmi Rady Európy, pod ktorú súd patrí, a to vrátane Ruska či Turecka, informovala agentúra AFP.
Novelu ostro kritizujú
Nový zákon, ktorý prezident v pondelok podpísal, podľa Macrona "chráni občanov, ale aj ľudské práva". Protiteroristická norma posilňuje právomoci polície a legalizuje okrem iného niektoré postupy, ktoré umožňoval výnimočný stav. Ten vo Francúzsku platil od teroristických útokov z 13. novembra 2015 a skončiť by mal v stredu.
Kritici z radov mimovládnych organizácií a niektorých ľavicových strán zákon kritizujú kvôli údajnému obmedzovanie ľudských práv. "Bezpečnosť je podmienkou, aby mohli byť naše slobody rešpektované," uviedol Macron.
Reakcia na útoky islamistov
"Neboli sme dostatočne pripravení na islamistický terorizmus, jeho vražednú ideológiu, ktorá nás prinútila dôkladne reorganizovať naše právo," dodal francúzsky prezident. Od začiatku roku 2015 zahynulo pri atentátoch radikálnych islamistov na francúzskom území cez 240 ľudí.
Macron sa vo svojom prejave vyslovil aj pre dialóg so všetkými členskými krajinami Rady Európy. "Musíme hovoriť s každým," povedal.
Vyzýva na spoluprácu s Ruskom a Tureckom
Európa, ktorú reprezentuje Rada Európy, podľa neho siaha ďaleko za hranice Európskej únie, "od Atlantiku po Ural". Francúzsky prezident výslovne spomenul nutnosť hovoriť s Ruskom a Tureckom.
Macronův prejav pred štyridsaťpäť sudcami ESĽP bol výnimočný. Pred ním k sudcom prehovorili len dve hlavy členských štátov Rady Európy. V roku 1992 to bol taliansky prezident Francesco Cossiga a v roku 2014 luxemburský veľkovojvoda Henri.