Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) zverejnila ďalšie materiály zhabané pri likvidácii šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina v roku 2011, najnovšie tak bolo sprístupnených 470-tisíc súborov. CIA vo vyhlásení uviedla, že verejnosť si teraz môže prezrieť napríklad osobný denník bin Ládina.
Spojené štáty uverejňujú skonfiškované materiály postupne po tom, čo preveria, či takýto krok neohrozuje bezpečnosť krajiny. Doteraz USA dali k dispozícii dokumenty a ďalšie dátové súbory v máji 2015, v marci 2016 a tento rok v januári. Zložky sú dostupné na webe CIA, ktorý však vo štvrtok dopoludnia SEČ hlásil dočasný výpadok a prísľub skorého sprevádzkovania.
"Uvoľnenie získaných listov al-Kájdy, videí, zvukových súborov a ďalších materiálov poskytuje americkému ľudu možnosť získať hlbší pohľad na plány a prácu tejto teroristickej organizácie," uviedol šéf CIA Mike Pompeo vo vyhlásení vydanom v stredu miestneho času (v noci na dnes SEČ). Dodal, že CIA chce so zverejňovaním údajov pokračovať, ak to neohrozí bezpečnostné záujmy USA.
Popri osobnom denníku niekdajšieho najhľadanejšieho muža sveta si je možné prezrieť vyše 18-tisíc dokumentov či viac ako 10-tisíc videozáznamov, na ktorých je napríklad vtedy dospievajúci bin Ládinov syn Hamza, rôzne súkromné videá teroristickej siete alebo skúšobné nahrávky prejavov Usámu bin Ládina.
CIA poznamenala, že v terajšom balíku chýbajú súbory, ktoré nie je možné zverejniť z dôvodu ochrany autorských práv. To je príklad filmov Batman - gothamský rytier (2008), Autá (2006) či Doba ľadová 3: Úsvit dinosaurov (2009), ale aj rôznych dokumentárnych programov, okrem iného aj o bin Ládinovi. Dostupná pre verejnosť nie je ani pornografia, ktorú v bin Ládinovom úkryte americkí vojaci našli alebo rôzne počítačové vírusy.
Američania bin Ládina zabili 2. mája 2011 pri akcii špeciálneho komanda v Abbottábáde v blízkosti pakistanskej metropoly Islamabad. Jeho telo bolo následne vhodené do Arabského mora. Bin Ládina hľadali od útokov proti Spojeným štátom z 11. septembra 2001, ktoré si vyžiadali 3000 životov.