REUTERS/Albert Gea
StoryEditor

Štrajk v Katalánsku ochromil dopravu, v Barcelone protestovali tisícky ľudí

08.11.2017, 13:28
Autor:
ČTKČTK
Ľudia v Katalánsku protestujú proti väzbe pre členov zosadenej katalánskej vlády.

Katalánski demonštranti dnes zablokovali niektoré cesty na severovýchode Španielska. Kvôli štrajku, ktorú vyhlásila časť katalánskych odborov, sú neprejazdné aj niektoré trasy do Francúzska. Podľa katalánskych úradov je doprava ochromená na asi 60 miestach a problémy boli aj na hlavnej barcelonskej triede Diagonal. V centre Barcelony sa zišlo na protest proti zatknutiu priaznivcov separatizmu niekoľko tisíc ľudí.

Konfederácia katalánskych zväzov (CSC) vyhlásila štrajk oficiálne v snahe presadiť práva zamestnancov, ale urobila to v čase krízy, ktorú rozpútali snahy Katalánska o odtrhnutie od Španielska. K výzve CSC sa pripojili aj separatistické strany a skupiny a požiadali štrajkujúcich, aby protestovali i proti uväzneniu separatistických vodcov.

Zablokovali hlavné ťahy

Koncom októbra správu nad katalánskom prevzal Madrid, keď katalánsky parlament na základe výsledku predchádzajúceho referenda 27. októbra vyhlásil samostatnosť Katalánska.

Dnes demonštranti zablokovali niekoľko ciest vrátane diaľnice severne od Girony (španielsky Gerony), čo je hlavná trasa spájajúca Španielsko s Francúzskom. Ochromená je aj diaľnica medzi Barcelonou a Madridom. Štrajk sa prejavil aj na železnici, pretože rýchlovlak, ktorý na trase Barcelona-Lyon sa musel vrátiť.

Na poludnie protestovali

Na niektorých zablokovaných miestach sa objavili ľudia s transparentmi vyzývajúcimi na prepustenie väznených separatistov. V Girone niekoľko sto ľudí prerazilo policajný kordón a postupovali na koľaje a prerušili železničnú dopravu.

Tisíce ľudí na poludnie prišli na hlavné barcelonské námestie, aby protestovali proti väzneniu separatistických politikov. Demonštrácia sa konala pred sídlom regionálnej katalánskej vlády na výzvu separatistických organizácií Katalánske národné zhromaždenie (ANC) a Omnium. Ľudia s katalánskymi vlajkami skandovali heslo Sloboda na podporu desiatich väznených.

Ďalšie protesty podvečer

Zástupca ANC Agustí Alcoberro povedal k davu, že zatknutie týchto ľudí je "útokom na demokraciu a ponížením" Kataláncov. Na poludnie sa konali podobné demonštrácie aj v ďalších mestách a nové protesty sú znovu zvolané na 18:00 SEČ.

Štrajk by sa mohol dotknúť tiež škôl, na druhú stranu obrie barcelonské trhovisko Mercabarna prevádzku neprerušilo. Otvorili sa aj barcelonské kaviarne a obchody, metro funguje na približne 85 percent.

Štrajk sa v Katalánsku konal tiež 3. októbra. V porovnaní s ním je podľa mnohých svedkov dnešná účasť minimálna. Podľa barcelonskej prefektúry sa k nemu pripojilo málo ľudí. "Je to veľmi pokojné," povedala obyvateľka Barcelony Conchita Cosiallsová. Servírka z jednej reštaurácie vyhlásila, že "tretieho októbra bolo všetko zatvorené, teraz sú to len dva podniky".

01 - Modified: 2023-02-01 09:18:11 - Feat.: - Title: Zima nespokojnosti v Británii: Krajine hrozí ochromenie, pol milióna zamestnancov dnes vstupuje do štrajku 02 - Modified: 2023-01-28 21:47:14 - Feat.: - Title: Desaťtisíce portugalských učiteľov demonštrovali za lepšie platy, vláda sa potýka s krízou 03 - Modified: 2023-01-26 13:35:41 - Feat.: - Title: V dopravnom aj bytovom podniku v Košiciach vyhlásili štrajkovú pohotovosť, dôvodom sú miesta a platy 04 - Modified: 2023-01-25 09:35:34 - Feat.: - Title: Zamestnanci britského Amazonu štrajkujú. K robotom sa správajú lepšie ako k nám, tvrdia 05 - Modified: 2023-01-20 20:57:53 - Feat.: - Title: Ankara si predvolala veľvyslanca Švédska pre plánovanú protitureckú demonštráciu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. február 2023 08:12