Slovenské hlavné mesto je spolu s Milánom favoritom na zisk významnej európskej agentúry. Informuje o tom na svojom webe The Financial Times (FT). Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá momentálne sídli v britskom Londýne sa bude musieť kvôli brexitu presťahovať.
Až 19 európskych miest prejavilo záujem o zisk tejto agentúry. Medzi favoritmi je podľa FT aj Amsterdam alebo Kodaň.
Veľké množstvo zamestnancov
EMA je medzi európskymi agentúrami považovaná za klenot. Má 900 stálych zamestnancov a každoročne ju navštívi cez 35-tisíc národných regulátorov a vedcov, nakoľko jej úlohou je schvaľovanie nových liekov, ktoré sa majú predávať na európskom trhu.
Ministri budú o novom domove pre agentúru hlasovať v tajnom hlasovaní už 20. novembra. FT cituje európskeho diplomata, ktorý tvrdí, že kvôli prestíži agentúry sa v rámci EÚ spustil obrovský lobbing za jej nové sídlo. Spolu s EMA budú hlasovať aj o novom pôsobisku pre menšiu agentúru – Európsku bankovú autoritu (EBA).
Bratislava medzi top favoritmi
Diplomati tvrdia, že Bratislava má veľké šance a to aj napriek chladnému postoju zamestnancov agentúry. Viac ako 70 percent z nich sa vyjadrilo, že v prípade, že sa EMA presťahuje na Slovensko, dajú výpoveď.
Slovenskú ponuku predstavitelia považujú za najsilnejšiu zo strednej a východnej Európy, čo je región, ktorý je nedostatočne zastúpený v agentúrach EÚ. Slovensko, člen eurozóny, sa tiež vníma v Bruseli ako bašta prinajmenšom nejakého proeurópskeho cítenia v regióne čoraz nepriateľskejšom k európskej integrácii. Bratislava je v dochádzkovom pásme Viedne, čo je samo o sebe pozitívny bod krajiny pre agentúru.
Jedna by mala byť v našom regióne
Úradníci EÚ varujú pred pobúrením, ak aspoň jedna agentúra nebude udelená jednej z desiatich krajín strednej a východnej Európy, ktoré vstúpili do EÚ od roku 2004.
Zatiaľ čo lídri EÚ sa na začiatku tohto roka dohodli na praktických kritériách pre ponuky pre obe agentúry - ako napríklad operatívna kontinuita - v praxi sa tento proces rozpadol na zúrivý obchod.
Taliani skúšajú všetky zbrane
Diplomati pre FT priznali, že Taliansko zašlo až tak ďaleko, že ponúkalo viac jednotiek pre novú základňu NATO v Pobaltí výmenou za hlasy v prospech Milána.
Taliani získavali aj na problémoch ich najväčšieho južného rivala Barcelony, ktorá bola zavrhnutá pre katalánsku krízu. Zo severnej Európy o agentúru tiež bojuje viacero krajín.
O menšiu agentúru EBA prejavilo záujem osem krajín. Medzi favoritov na zisk agentúry s dvoma stovkami zamestnancov patria Dublin, Frankfurt a Paríž.
Komplikované hlasovanie
Všetci kandidáti sa budú musieť vysporiadať s veľmi nevypočítateľným systémom hlasovania, kedy si krajiny vyberú ich prvú, druhú a tretiu voľbu.
V prvom kole hlasovania každá krajina udelí jeden hlas s hodnotou troch bodov, jeden s hodnotou dvoch bodov a jeden za jeden bod. Pokiaľ mesto nezíska prevažnú podporu už v prvom kole, tri najpopulárnejšie mestá pôjdu do ďalších kôl, až kým sa neurčí víťaz.
Hlasovanie bude tajné a očakáva sa, že mnoho krajín bude minimálne v prvom kole hlasovať za samých seba. Diplomati varujú, že krajiny môžu skúsiť „oklamať“ systém tým, že budú na začiatku hlasovať za slabších kandidátov tak, aby si nastavili pole v ďalších kolách.