14.11.2017, 16:12

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bude mať nového šéfa

Šéf Zastúpenia Komisie je predĺženou rukou jej predsedu v krajine.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bude mať nového šéfa
Zdroj: Reuters

Ladislav Miko bol menovaný do čela Zastúpenia Európskej komisie (ZEK) na Slovensku. Český politik a rodák z Košíc sa funkcie ujme 1. januára 2018, uvádza oficiálna tlačová správa Komisie.

Miko má excelentné znalosti európskych inštitúcií, ktoré získal počas desaťročného pôsobenia na vysokých pozíciách v rámci Komisie. Navyše má takmer dvadsaťročnú skúsenosť s prácou vo verejnej správe v Česku a aj na Slovensku.

Skúsenosti zo štátnej správy

Od roku 2005 pôsobil v Komisii ako riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie. V roku 2011 bol povýšený na zástupcu riaditeľa Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín.

Pán Miko nastúpil do Komisie z českej štátnej služby, kde pôsobil ako námestník ministra na ministerstve životného prostredia. V roku 2009 sa na krátko vrátil do českej verejnej správy ako minister životného prostredia v úradníckej vláde Jana Fischera. V rokoch 1992 až 2001 zastával rôzne pozície v Českej environmentálnej inšpekcii vrátane zástupcu vedúceho inšpektorátu.

Pôsobil v SAV

Svoju kariéru začal v roku 1984 v Slovenskej akadémii vied, kde zastával niekoľko úloh vrátane vedúceho oddelenia pôdy a zástupcu riaditeľa vedeckého výboru ústavu.

Pán Miko získal doktorát v odbore Zoológia a ekológia v roku 1996 z Karlovej univerzity v Prahe, získal v roku 2009 habilitáciu na Českej zemědelskej univerzite v Prahe a od roku 2010 je hosťujúci profesor na univerzite v Antverpách.

EK má svoje zastúpenia vo všetkých štátoch

Európska komisia má zastúpenia vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, ako aj regionálne kancelárie v Barcelone, Belfaste, Bonne, Cardiffe, Edinburgu, Marseille, Miláne, Mníchove a Vroclave. Zastúpenia sú očami, ušami a hlasom Komisie vo všetkých členských štátoch EÚ.

Spolupracujú s vnútroštátnymi orgánmi a zainteresovanými stranami a informujú médiá a verejnosť o politikách EÚ. Zastúpenia podávajú správy ústrediu Komisie o dôležitom vývoji v členských štátoch. Od začiatku Junckerovej komisie sú vedúci zastúpení menovaní predsedom a sú jeho politickí predstavitelia v členskom štáte, do ktorého sú vyslaní.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.