Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2017, 07:35

CNN odhalila v Líbyi aukcie, na ktorých predávajú utečencov

Americká televízia prišla s investigatívnou reportážou.

CNN odhalila v Líbyi aukcie, na ktorých predávajú utečencov
Zdroj: Reuters

Na viacerých miestach v Líbyi sa konajú aukcie, na ktorých nepredávajú autá, pozemky či umenie, ale ľudí. Sú to utečenci a na predaj sú za niekoľko stoviek dolárov. V exkluzívnej investigatívnej reportáži o tom informovala americká spravodajská televízia CNN.

"Veľkí, silní chlapci na prácu na farme, 400, 700, 800. Predaní za 1200," zaznieva na videu, ktoré získala televízia od anonymného zdroja. Dvaja muži na videu boli predaní za 1200 líbyjských dinárov, čo je 800 dolárov.

Overili pravosť 

CNN sa podarilo overiť autenticitu videa. Vďaka miestnym kontaktom v Líbyi, ktoré zostali pre svoju bezpečnosť v anonymite, sa reportérka televízie dostala minulý mesiac na aukciu na okraji hlavného mesta Tripolis. Konala sa za tmy pred ošarpanou budovou.

"Prebehlo to veľmi rýchlo. Vyvádzali von to, čo pomenúvali tovar. Celkovo predali pred nami 12 Nigérijčanov. Úprimne, neviem, čo povedať. Bola to pravdepodobne jedna z najneuveriteľnejších vecí, aké som kedy videla," uviedla reportérka.

Menej lodí

Miestni CNN povedali o aukciách na deviatich miestach, predovšetkým na severozápade krajiny, no existuje podozrenie, že ich je oveľa viac. Ľudia predávaní na aukciách sú africkí utečenci, ktorí sa snažili dostať k lepšiemu a bezpečnejšiemu životu v Európe.

"Nedávne záťahy líbyjskej pobrežnej stráže však spôsobili, že na more sa dostane menej lodí a v rukách pašerákov sa hromadia ľudia. Takže pašeráci sa stávajú pánmi a migranti a utečenci otrokmi," uviedla televízia.

Organizované gangy a skupiny

CNN získané informácie a videozábery odovzdala líbyjským úradom, ktoré prisľúbili vyšetrovanie.

Naser Hazam z vládnej agentúry pre boj s nelegálnou imigráciou pre CNN uviedol, že o aukciách s otrokmi nevedel, ale potvrdil existenciu organizovaných gangov a pašeráckych skupín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.