Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera naliehavo vyzval členské štáty EÚ, aby urýchlene dosiahli dohodu o novom finančnom výhľade na roky 2007 - 2013. V opačnom prípade hrozí ochromenie únie a veľmi negatívne dôsledky najmä pre nové členské štáty. Barroso zároveň vyzval na hĺbkovú diskusiu s občanmi o budúcnosti EÚ a jej ďalšom rozširovaní, napríklad o Turecko. Pokračovali aj prestrelky medzi úniou, britským premiérom Tonym Blairom a francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom.
Barroso odmietol snahu náhle meniť jednomyseľnú dohodu z roku 2002, zo strednodobého hľadiska však podľa neho bude nevyhnutný nielen kompromis týkajúci sa britskej úľavy, ale aj výdavkov na poľnohospodárstvo. Nechce však tieto dve témy priamo spájať. Členské štáty budú podľa Barrosa musieť ustúpiť zo svojich neoblomných stanovísk. Britskí diplomati novinárom povedali, že Londýn sa s obnovením rokovaní o finančnej perspektíve nebude príliš ponáhľať, treba čas na rozmyslenie, ako najlepšie v zložitej téme pokračovať, aby existovala šanca na úspech.
Spor o podobu EÚ
Nemecký kancelár Gerhard Schröder varoval pred zásadným konfliktom, ktorý by mohol vypuknúť medzi jednotlivými štátmi vo veci budúcej štruktúry Európy - s jasnou narážkou na postoje Londýna. Podľa neho ide v podstate o otázku, či si Európa želá "politickú úniu" alebo len akúsi "veľkú zónu voľného obchodu". Tony Blair tieto slová odmietol. "EÚ je oveľa viac než zóna voľného obchodu, " uviedol Blair v komentári vo včerajšom vydaní nemeckého denníka Bild, v ktorom sa zmienil o príspevku Británie k plneniu cieľov v oblasti klimatických zmien a boju proti zločinu v únii. Blair zdôraznil, že Británia nebola pri odmietaní kompromisného návrhu jedinou. Dodal, že je neprijateľné, aby únia vynakladala na poľnohospodárstvo sedemnásobne viac peňazí ako na výskum, technológie a vzdelávanie.
Francúzsky prezident Jacques Chirac mu včera rázne odpovedal, keď opäť za hlavnú príčinu stroskotania rokovaní označil "britskú neústupnosť". Európa dohodu o rozpočte potrebovala a Francúzsko aj so svojimi partnermi pre ňu urobili všetko, citoval hovorca Chiraca. "Bohužiaľ to neumožnila britská neústupnosť," povedal prezident ústami hovorcu.
Agrárna loby útočí
Európska agrárna loby tiež zatrúbila do útoku. "Nie agrárne výdavky, ale Blairove argumenty sú nezmyselné," vyhlásil Michal Mann, hovorca európskej komisárky pre poľnohospodárstvo Marianny Fischerovej-Boelovej. Podľa neho Blair pracuje so zjednodušeniami a karikatúrami, ktoré sú absurdné. Konštruktívne nie je napríklad porovnávanie európskych agrárnych výdavkov (44,7 mld. eur v roku 2004) s výdavkami na vedu, výskum a inováciu; poľnohospodárska politika je totiž spoločná a kompletne financovaná z prostriedkov EÚ, avšak veda a výskum sú doménou jednotlivých členských štátov. Hovorca tiež zdôraznil, že kým poľnohospodárska politika EÚ prešla viacerými zásadnými zmenami, britský rabat sa od roku 1984 nezmenil. Naproti tomu švédsky premiér Göran Persson sa postavil na stranu britského ministerského predsedu, keď povedal, že obrovský podiel agrárnych výdavkov na celkovom rozpočte únie "nie je perspektívny".
Debata o rozširovaní
Šéf komisie Barroso sa včera vyslovil aj vyslovil za hĺbkovú debatu s občanmi o budúcnosti únie a oznámil, že do júna 2006 pripraví EK dokument na túto tému. Debata by sa mala týkať aj budúceho rozširovania o Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko, ale aj možného prijatia Turecka. Mali by sme vážne diskutovať o signáli, ktorí poslali voliči (odmietnutím euroústavy vo Francúzsku a v Holandsku) v súvislosti s Tureckom, povedal Barroso, podľa ktorého však rozhodnutie EÚ otvoriť rokovania s Ankarou 3. októbra ostáva platné. Rokovania však budú otvoreným procesom, zdôraznil predseda.