Tisíce obyvateľov zimbabwianskej metropoly Harare dnes vyšli do ulíc vyjadriť svoje nadšenie nad očakávaným zvrhnutím prezidenta Roberta Mugabeho. Toho od stredy drží v domácom väzení armáda, ktorá v krajine de facto prevzala moc a jej predstavitelia rokujú s autoritatívnym šéfom štátu o jeho odstúpení.
Demonštranti v uliciach vyjadrujú podľa agentúrnych správ nedočkavosť a nádej, že ich vystúpenie urýchli oficiálny koniec Mugabeho vlády, obviňovanej zo zavinenia kolapsu kedysi jednej z najbohatších afrických ekonomík.
Konečne slobodní
Ľudia mávajú národnými vlajkami, spievajú, tancujú a objímajú vojakov, opisuje atmosféru v Harare agentúra Reuters. Mnohí nesú transparenty s nápisom "Nie Mugabeho dynastii".
"To sú slzy šťastia," cituje Reuters 34-ročného Franka Mutsindikwa. "Čakal som na tento deň celý život. Konečne sme slobodní."
Nová nádej
Odvolanie Mugabeho žiada vládna strana Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF), ktorá pripravuje rezolúciu umožňujúcu začať proces jeho zosadenia. Do krajiny sa medzitým vrátil Mugabeho rival Emmerson Mnangagwa, ktorého si armáda zrejme želá ako nového prezidenta.
Toho Mugabe 6. novembra odvolal z funkcie viceprezidenta, čo vyvolalo súčasnú krízu. O Mnangagwovi sa v minulosti hovorilo ako o možnom Mugabeho nástupcovi. Bol dlhoročným spolupracovníkom hlavy štátu a niekdajším šéfom bezpečnosti a teší sa popularite medzi armádnymi generálmi a vojnovými veteránmi.
Mugabe odstúpiť nemieni
Vo štvrtok agentúry informovali, že Mugabe naďalej tvrdí, že zostáva jediným legitímnym vládcom krajiny, a nemieni dobrovoľne odstúpiť pred voľbami naplánovanými na budúci rok.
Mugabe je prezidentom tejto bývalej britskej kolónie na juhovýchode Afriky od získania nezávislosti v roku 1980. Zimbabwe už roky sužuje hlboká ekonomická i politická kríza - krajina bojuje s vysokou nezamestnanosťou, hyperinfláciou, nedostatkom potravín i hotovosti. Proti Mugabemu sa konali opakované demonštrácie, ktoré niekedy prerástli v násilnosti.