Egyptské úrady dočasne otvorili v sobotu svoj hraničný priechod s palestínskym pásmom Gazy. Ide o prvý takýto krok odvtedy, ako islamistické hnutie Hamas odovzdalo kontrolu nad hraničnými priechodmi na svojej strane hraníc palestínskej samospráve.
Hraničný priechod Rafah otvorili na tri dni, a to z humanitárnych dôvodov, informovala agentúra AP. Poznamenala, že Hamas prebral kontrolu nad pásmom Gazy v polovici roka 2007, keď odtiaľ vyštval orgány palestínskej samosprávy vedenej hnutím Fatah. Vyprovokoval tým blokádu zo strany Egypta a Izraela, ktorá vážne sťažila život zhruba dvom miliónom obyvateľov pásma Gazy.
Jediné spojenie so svetom
Priechod Rafah je pre obyvateľov Gazy životne dôležitý. Denne cezeň za normálnych okolností prejde 800 ľudí a pre veľkú väčšinu obyvateľov Gazy znamená jediné spojenie so svetom. Od roku 2013 bol však priechod Rafah väčšinu času uzavretý, keďže vzťahy Egypta s Hamasom sa po zosadení egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího výrazne zhoršili.
Palestínske hnutie Hamas, označované viacerými krajinami za teroristickú organizáciu, a hnutie Fatah v októbri v Káhire dospeli k dohode o zmierení.
Dohodli sa
Najpodstatnejším výsledkom ich dohody je to, že Fatah do 1. decembra prevezme civilnú a administratívnu kontrolu nad pásmom Gazy a jeho bezpečnostné zložky mali od 1. novembra prevziať zodpovednosť za hraničný priechod Rafah. Veľmi rýchlo by tiež malo dôjsť k ukončeniu ekonomických opatrení proti vláde Hamasu zo strany palestínskej samosprávy.
Palestínske územia – Západný breh a pásmo Gazy – sú už desať rokov rozdelené nielen fyzicky, izraelskými osadami, ale aj politicky, ideologicky a sociálne. Pásmo Gazy navyše za ten čas prežilo tri vojenské konflikty s Izraelom spojené s obrovskými materiálnymi škodami, pri ktorých prišlo o život niekoľko tisíc ľudí.