Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa dnes v Harare zložil prezidentskú prísahu. V čele Zimbabwe nahrádza dlhoročného šéfa štátu Roberta Mugabeho, ktorý Mnangagwu nedávno zosadil, čím vyvolal armádny prevrat, po ktorom sám rezignoval. Svojmu nástupcovi zanechal rozvrátenú ekonomiku.
Inaugurácii Mnangagwu na Národnom športovom štadióne prizerali desiatky tisíc ľudí a tiež prezidenti Botswany, Zambie a Mozambiku. Sedemdesiatpäťročný politik by mal Zimbabwe viesť do volieb plánovaných na leto 2018.
Neveria v zmenu
Mnangagwa sa v stredu vrátil do vlasti z Juhoafrickej republiky, kde sa po odvolaní z bezpečnostných dôvodov zdržiaval. Mnohí komentátori sa obávajú, že jeho vymenovanie neprinesie skutočnú zmenu. Ako dlhoročný Mugabeho spojenec mal výrazný podiel na represiách starého režimu. Pre svoju drsnosť a politickú prefíkanosť si vyslúžil prezývku "krokodíl".
Mnangagwa pôsobil okrem iného ako šéf bezpečnosti a je populárny medzi generálmi, ktorí 15. novembra de facto prevzali v Zimbabwe moc. Od tej doby držali vojaci Mugabeho aj niektorých ministrov v domácom väzení.
Bol nelojálny
Mugabe odvolal Mnangagwu 6. novembra. Minister informácií vtedy uviedol, že javil "známky nelojálnosti". Podľa médií sa tak mala uvoľniť cesta k nástupníctva pre Mugabeho manželku Grace, ktorá predtým Mnangagwa obvinila z prípravy prevratu.
Mugabe, doteraz jediný postkoloniálny líder Zimbabwe, rezignoval v utorok po takmer 30 rokoch v úrade. Výmenou dostal imunitu pred stíhaním pre seba i svoju manželku. Odchod deväťdesiattriročného autoritárskeho prezidenta privítali davy v uliciach Harare a priaznivé reakcie zazneli aj od zahraničných štátnikov.
Mugabe zanechal Zimbabwe s rozvrátenou ekonomikou, ktorú sužuje vysoká nezamestnanosť, hyperinflácia aj nedostatok potravín. Bez práce je v krajine podľa najväčšej zimbabwianskej odborárskej organizácie až 90 percent ľudí v produktívnom veku a extrémna chudoba postihuje asi pätinu populácie.