Sýrska opozícia chce v mierových rozhovoroch v Ženeve dosiahnuť dohodu o odstúpení sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Hovoriť si o tom praje priamo s jeho vyjednávačmi, povedal dnes líder opozičnej delegácie Násir Hariri. Asad z funkcie odísť odmieta.
Hariri by tiež uvítal, keby Rusko ako spojenec sýrskej vlády prinútilo Asadov režim k rozhovorom o politických zmenách. Ich súčasťou by podľa neho mala byť nová ústava a slobodné voľby, s čím počítajú aj plány OSN.
Politické zmeny
"Zdôrazňujeme, že naším cieľom sú politické zmeny, ktoré docieli odchode Asada hneď na začiatku," vyhlásil Hariri na tlačovej konferencii v Ženeve. Tá sa konala pred rozhovory pod záštitou OSN, ktoré sa začnú v utorok.
Zásadný posun v najnovších rokovaniach sa ale podľa agentúry Reuters javí ako nepravdepodobný. Prielom neprinieslo ani predchádzajúcich sedem kôl rokovaní.
Rozdielne pohľady
Kým Asad sa naďalej konflikt v Sýrii snaží vyhrať vojensky, opozícia trvá na jeho odstúpení. Práve na tomto spore stroskotal rad doterajších diplomatických rozhovorov.
Vládna delegácia vedená sýrskym zástupcom v OSN Basharom Džafarím sa do Ženevy zatiaľ nedostavila. Nie je jasné, či dorazí v utorok, kedy sa má so zástupcami opozície stretnúť osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura.
Sýrska občianska vojna trvá už siedem rokov a zomrelo pri nej niekoľko sto tisíc ľudí. Konflikt tiež spôsobil najhoršiu utečeneckú krízu na svete, počas ktorej svoje domovy bolo nútených opustiť okolo 11 miliónov osôb.