Americký prezident Donald Trump a jeho juhokórejský náprotivok Mun Če-in sa zhodli v názore, že najnovšia skúška balistickej rakety, ktorú v noci na stredu miestneho času uskutočnila Severná Kórea, predstavuje závažnú hrozbu nielen pre Južnú Kóreu a Spojené štáty, ale pre celý svet. Informovala o tom agentúra AP.
Boja sa o olympiádu
Severokórejská skúška balistickej rakety je provokáciou, ktorá ohrozuje diplomatické riešenie krízy v regióne. Dnes to v reakcii na počínanie Pchjongjangu uviedol kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, napísala agentúra Reuters. Rusko pritom spolu s Čínou patrí k tradičným spojencom severokórejského režimu.
Kritika z Ruska
"Nová skúška predstavuje samozrejme provokáciu, ktorá len vyhrotí napätie a vzdiali nás od začiatku rokovaní o urovnaní krízy," povedal Peskov. Dodal, že Rusko dúfa, že všetky strany zachovajú pokoj a rozvahu.
Skúšku okrem Kremľa odsúdil aj predseda zahraničného výboru Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu) Leonid Sluckij. Ten podľa agentúry TASS vyhlásil, že v Pchjongjangu je teraz na priateľskej návšteve ruská poslanecká delegácia, ktorá celkom iste výhrady ku skúške pri rokovaniach so severokórejskými činiteľmi prednesie.
Vyhrotenie napätia
Sluckij skúšku označil za ďalší nezodpovedný krok Severnej Kórey, ktorý povedie k ďalšiemu vyhroteniu napätia na Kórejskom polostrove. Dodal, že svoj diel ale nesú aj Spojené štáty a Južná Kórea, ktoré nepriateľskú rétorikou a vojenskými cvičeniami v blízkosti hraníc s KĽDR prilievajú olej do ohňa.
Zatiaľ bližšie neidentifikovaná raketa bola odpálená v stredu o 03.17 h miestneho času z oblasti severokórejského mesta Pchjongsong a letela východným smerom, pričom prekonala vzdialenosť približne 1000 kilometrov, a pred dopadom do Japonského mora vo vzdialenosti zhruba 370 kilometrov od pobrežia Japonska sa rozpadla.
Išlo o prvú skúšku severokórejskej balistickej strely od 15. septembra, keď izolovaná komunistická krajina odpálila balistickú raketu stredného doletu.