Nová severokórejská skúška balistickej rakety ruka v ruke so zlyhávaním diplomacie opäť posunuli amerického prezidenta Donalda Trumpa k zásadnému rozhodnutiu: buď sa zmieriť s faktom, že z KĽDR sa stala jadrová mocnosť schopná zasiahnuť územie USA, alebo proti Pchjongjangu udrieť vojensky. Vo svojej analýze to uviedla spravodajská televízia CNN.
"Trump, ktorý počas roka varoval, že izolovaný štát zasype ohňom a hnevom, ak bude pokračovať s ohrozovaním USA a ich spojencov, bol k poslednej provokácii (severokórejského vodcu) Kim Čong-una relatívne zdržanlivý," myslí si autor analýzy Stephen Collinson. Trump bezprostredne po severokórejskom teste bez podrobností Američanov uistil, že problém vyrieši.
Bližšie k rozhodnutiu
Fakt, že sa Trump v reakcii na skúšku miernil, môže podľa Collinson znamenať, že sa prezident chce vyvarovať ďalších provokácií Kima, alebo mu svojou mlčanlivosťou chce znemožniť propagandistické využitie balistického testu. "Ak tomu tak je, znamená to, že prezidentova verejná rétorika k tejto kríze prešla vývojom," uviedol.
Trump sa ale v každom prípade o krok priblížil k bolestnému rozhodnutiu, ktoré bude musieť urobiť, ak diplomatické snahy o urovnanie krízy na Kórejskom polostrove zostanú ďalej neúspešné. Táto voľba bude jedna z vojensky najzávažnejších, pred ktorú americkí prezidenti od konca druhej svetovej vojny stáli.
Riskantná vojna
Ak sa Trump rozhodne pre vojenské riešenie, ktoré bolo dlho považované za nemysliteľné, bude musieť príslušný rozkaz vydať s vedomím, že si konflikt vyžiada tisíce obetí z radov civilistov i amerických vojakov.
Vplyvný americký senátor Lindsey Graham v reakcii na novú skúšku vyhlásil, že Spojené štáty bojovať nechcú, pokiaľ ale budú musieť, aby si zabezpečili bezpečnosť, tak do vojny pôjdu.