Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2017, 15:27

Kritici obviňujú Trumpa z marenia spravodlivosti. Jeho krok môže viesť k impeachmentu

Trumpov tweet naznačuje, že šéf Bieleho domu možno vedel o Flynnových klamstvách predtým, než vyzval šéfa FBI, aby jeho bývalého poradcu nevyšetroval.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump vo svojom sobotňajšom príspevku na Twitteri uviedol, že musel zbaviť úradu svojho bývalého bezpečnostného poradcu Michaela Flynna, pretože klamal úradom.

Flynn sa v piatok priznal, že Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) podával lživé informácie o svojich stykoch s bývalým ruským veľvyslancom Sergejom Kisljakom.

Trumpov tweet naznačuje, že šéf Bieleho domu možno vedel o Flynnových klamstvách predtým, než vyzval šéfa FBI, aby jeho bývalého poradcu nevyšetroval, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na právnych expertov.

Ak Trump vedel, že Flynn klamal FBI, a napriek tomu povedal vyšetrovateľom, aby sa prípadu ďalej nevenovali, potom to predstavuje marenie spravodlivosti, uvádzajú prezidentovi kritici.

Denník The Daily Telegraph pripomenul, že marenia spravodlivosti je jedným z dôvodov, ktorý môže viesť k začatiu procesu impeachmentu, teda ústavnej žaloby, ktorá by prezidenta zbavila úradu.

"Musel som generála Flynna vyhodiť, pretože klamal viceprezidentovi a FBI. K týmto klamstvám sa priznal. Je to hanba, pretože jeho činy počas prechodného obdobia (teda po novembrovom zvolení a pred januárovou inauguráciou Trumpa) boli v súlade so zákonom. Nebolo čo skrývať! " napísal prezident v sobotu na twitteri.

Komentátori začali vzápätí špekulovať, či sa Trump nechtiac nepriznal k mareniu spravodlivosti vyhlásením, že o Flynnovom klamstve FBI vedel už vo februári. Agentúra Reuters však uviedla, že z Trumpovho tweetu nie je jasné, čo presne prezident kedy vedel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.