StoryEditor

Leyenová nechce nechať Ukrajinu napospas Rusku. Zásadnú rolu v jej plánoch s plynom hrá Slovensko

12.10.2021, 12:47
Autor:
ČTKČTK
Premiér Eduard Heger deklaruje pripravenosť Slovenska stať sa súčasťou úniového riešenia energetického zabezpečenia Ukrajiny.

Európska únia hľadá spôsoby, ako zabezpečiť, že Ukrajina bude mať túto zimu stabilné dodávky zemného plynu a nebude ponechaná napospas možnému zníženiu dodávok z Ruska, uviedla dnes na summite zástupov Únie s Ukrajinou v Kyjeve predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Podľa nej by plyn mohol na Ukrajinu prúdiť cez Slovensko.

Premiér Eduard Heger v reakcii vyjadril návrhu podporu, Slovensko už od roku 2014 zabezpečuje takzvané spätné dodávky plynu na Ukrajinu.

​Sme pripravení, hlási Heger

"Budeme s vami úzko spolupracovať na zvýšení kapacity dodávok z členských štátov Európskej únie. Jednou z možností je vypracovanie dohôd týkajúcich sa spätného toku plynu pomocou ďalšieho plynovodu zo Slovenska," citovala von der Leyenovú agentúra Reuters. Slovensko má od roku 2014 s Ukrajinou prepojovací bod.

Heger v reakcii na sociálnej sieti napísal, že Slovensko je pripravené stať sa súčasťou úniového riešenia a že energetická bezpečnosť Ukrajiny je kľúčová. Pred siedmimi rokmi začalo Slovensko dodávky plynu na Ukrajinu prostredníctvom modernizovaného menšieho plynovodu. Okrem toho obe krajiny spája tranzitný plynovod, ktorým prúdi ruský plyn cez Slovensko ďalej do západnej Európy.

Von der Leyenová podčiarkla, že aj napriek novému plynovodu Nord Stream 2, ktorý vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka, musí Ukrajina zostať tranzitným štátom pre prepravu plynu. Dodala, že je tiež potrebné zamerať sa na energetickú efektivitu, vďaka ktorej by sa mohla potreba dodávok na Ukrajinu znížiť.

Zelenskyj: Buďťe odvážni

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes lídrov Únie vyzval, aby boli "odvážni" a ponúkli Ukrajine perspektívu ako krajine, ktorá je súčasťou Európy.

"Pevne dúfame, že vedenie Európskej únie a členských štátov bude mať odvahu začať vnímať Ukrajinu ako neoddeliteľnú súčasť európskeho priestoru," vyhlásil podľa informačného portálu Ukrajinska pravda Zelenskyj.

Von der Leyenová okrem iného zopakovala, že Európska únia sa bude usilovať o nezávislosť, územnú integritu a suverenitu Ukrajiny, ktorá sa usiluje o zvrátenie ruskej anexie Krymského polostrova z roku 2014 a zvádza boje s proruskými separatistami na východe krajiny.

17. máj 2022 20:09