Britský premiér Tony Blair začal svoju turné po krajinách skupiny G8, ktorého hlavným cieľom je získať podporu pre svoje plány týkajúce sa klimatických zmien a pomoci Afrike, úspešne. Po stretnutí s ruským prezidentom Putinom, prvou zastávkou na turné, vyjadril britský premiér spokojnosť nad dosiahnutím progresom. Celé Blairovo snaženie má vyústiť v júlovom stretnutí lídrov G8, ktoré sa uskutoční práve v škótskom Gleneagles.
Ešte veľa vyjednávania
"Plne podporujeme myšlienky britského predsedníctva a predsedu vlády... na nadchádzajúcom summite," vyhlásil po stretnutí Vladimír Putin. Pozitívne sa vyjadril aj k plánu na odpustenie dlhov africkým krajinám, aj keď ich tento krok podmienil rozvojom demokracie v jednotlivých krajinách. Ruský premiér ešte dodal, že okrem Afriky by rád upriamil pozornosť aj na štáty bývalého Sovietskeho zväzu, z ktorých mnohým bráni v rozvoji práve podobne ako africkým krajinám splácanie vysokých dlhov.
Tony Blair sa z dosiahnutého pokroku potešil, no podľa jeho vlastných slov bude ešte "veľa vyjednávania". Za dobré znamenie označil tiež výsledky víkendového stretnutia ministrov financií G8, ktoré hovoria o 100-percentnom odpustení dlhov 18 africkým krajinám.
Analytici pred stretnutím uvažovali, do akej miery a či vôbec sa britský premiér v rozhovore s Putinom dotkne aj otázky dodržiavania ľudských práv v Rusku. Podľa agentúry Reuters nebolo úplne jasné, nakoľko zaujal Blair kritický postoj, zrejme však dal prednosť hlavným cieľom svojej cesty. Včera večer sa mal ešte stretnúť s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, dnes ho čaká návšteva Francúzska a Luxemburska.
Problém číslo 2: klimatické zmeny
Okrem pomoci afrických krajín je ďalšou veľkou témou britského predsedníctva G8 aj problém globálnych klimatických zmien. V tejto otázke bolo včera z Blaira cítiť optimizmus.
"Ohľadne klimatických zmien je idea, aby sme vyvinuli teraz plán pre budúcnosť, ktorá umožní rast ekonomík environmentálne udržateľnou cestou," povedal britský premiér. V tejto téze ho včera podporil aj Putin: Blairove myšlienky označil ako "veľmi blízke ruskému prístupu". V riešení tohto problému sa zdá stále kľúčový Kjótsky protokol o znižovaní skleníkových plynov, medzi ktorých odporcov patrí aj jeden z najväčších znečisťovateľov - Spojené štáty. Vladimír Putin sa ohľadne ich postoja k dohovoru vyjadril, že "je dôležité pracovať tiež s krajinami, ktoré nepristúpili k procesu". Samotné Rusko však podpísalo Kjótsky protokol len minulý rok, keď predtým bolo dlhodobo odporcom tejto dohody.
Včera sa ohľadne problému klimatických zmien vyjadrili aj predstavitelia Svetovej banky. Tí v reakcii na výzvu ministrov financií G8, aby povzbudzovali náklady investícií v environmentálne "čistejšej" energetickej infraštruktúre, vyhlásili, že predostrú problém na výročnom zasadnutí v septembri. Ken Newcombe, poradca Svetovej banky pre udržateľný rozvoj, vyjadril z výzvy nadšenie. "Myslím si, že prospekty sú dobré a môžeme spraviť prvý krok na našom výročnom stretnutí," povedal pre Reuters Newcombe.
StoryEditor
Blairove plány našli v Rusku podporu
Britský premiér Tony Blair začal svoju turné po krajinách skupiny G8, ktorého hlavným cieľom je získať podporu pre svoje plány týkajúce sa klimatických zmien a pomoci Afrike, úspešne. Po stretnutí s ruským prezidentom Putinom, prvou zastávkou na turné, vyjadril britský premiér spokojnosť nad dosiahnutím progresom.