Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2017, 16:59

Fico sa na summite postaví za Tuska. Presne pomenoval to, čo je pravda, tvrdí

Podľa Fica Tusk presne pomenoval to, čo je pravda, že kvóty sú naozaj neefektívne.

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR/J. Kotian

Slovensko v rámci debát o migrácii na summite EÚ podporí názor predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico vo štvrtok pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.

Premiér upozornil, že lídrov čaká náročná diskusia o migrácii, najmä po tom, ako nie všetky členské krajiny Únie našli pochopenie pre utorňajšie vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, že systém povinných kvót pre utečencov je neúčinný.

​Podľa Fica Tusk presne pomenoval to, čo je pravda, že kvóty sú naozaj neefektívne. Pripomenul, že tu nejde len o samotnú technickú podstatu kvót, ale aj o politický aspekt, lebo rozhodnutie ministrov vnútra zo septembra 2015 o zavedení dočasného mechanizmu kvót bolo prijaté kvalifikovanou väčšinou, čo výrazne rozdelilo krajiny EÚ.

"Chcem varovať, a poviem to aj dnes, že nerobme podobné chyby do budúcnosti," povedal Fico. A dodal, že podobne dopadlo aj rozhodnutie o premiestnení agentúr EMA a EBA z Londýna, keď sa nové členské krajiny nedočkali ani naplnenia nastavených kritérií, ani spravodlivejšieho delenia medzi staršie a nové členské štáty, lebo obe dôležité agentúry sa ocitli na Západe "u tých najväčších a najsilnejších".

Slovenský premiér upozornil, že bude podporovať Tuskov postoj aj preto, lebo ide o rozhodnutia, ktoré rozdeľujú EÚ a ktoré v takých vážnych veciach, ako je otázka kvót či ako sa vyrovnať s brexitom, musia byť prijímané na základe konsenzu. "Nesmú byť výsledkom kuloárnych dohôd veľkých proti malým či výsledkom nejakého väčšinového rozhodnutia," spresnil.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.