Ešte pred pár mesiacmi bol starostom Vsetína, dnes sedí vo vládnom kresle. Za krátku chvíľu získal Jiří Čunek miesto senátora, predsedu KDÚ-ČSL, prvého podpredsedu vlády a ministra pre miestny rozvoj. Jeho raketový vzostup narazil na jeden problém: podozrenie z korupcie.
Polícia má najnovšie v rukách výpisy z účtov, ktoré potvrdzujú, že Jiří Čunek vložil 11. februára 2002 na svoj účet hotovosť vo výške 499-tisíc korún. V ten istý deň sa stretol aj so zástupcami realitnej spoločnosti H&B REAL, ktorá v obci Vsetín podnikala s bytmi v období, keď bol Čunek starostom. A práve spoločnosť H&B REAL vybrala len pár dní predtým zo svojho účtu sumu len o dvetisíc korún nižšiu.
Polícia podala na mandátový a imunitný výbor žiadosť, aby senátora Čuneka zbavili imunity. Predseda ľudovcov tvrdí, že peniaze boli jeho celoživotné úspory a mali slúžiť na rekonštrukciu domu. Na účet ich uložil preto, lebo niektoré firmy žiadali úhrady z účtu. Rovnako realitná spoločnosť potvrdila, že hotovosť potrebovala do svojej pokladnice.
Polícia mlčí
Napriek tomu, že celá záležitosť je už viac ako štyri roky stará, prvé obvinenia prišli až v decembri minulého roka. Teda v období, keď sa Čunek stal senátorom, novým šéfom ľudovcov, a bolo veľmi pravdepodobné, že mu neujde ani kreslo v prípadnom novom kabinete šéfa občianskych demokratov Mirka Topolánka.
Polícia však odmietla komentovať, kto za trestným oznámením z korupcie stojí. "Nemôžem vám poskytnúť bližšie informácie. Len to, že prípadom sa zaoberá prokuratúra v Přerově," vysvetlila pre HN hovorkyňa úradu pre odhaľovanie korupcie Alena Vokráčková. Takisto přerovská prokuratúra bola na akékoľvek bližšie informácie skúpa. "Kým nerozhodne Senát, nebudeme poskytovať žiadne informácie," zdôraznil Radim Obst z prokuratúry.
Konečné slovo má Senát
Mandátový a imunitný výbor českého Senátu má žiadosť polície riešiť dnes popoludní. Výbor nerozhoduje o imunite senátorov, ale dáva Senátu odporúčanie, ako by mal postupovať. "Je veľmi pravdepodobné, že výbor odporučí, aby Senát pána Čuneka imunity zbavil. Dôležité však nie je rozhodnutie výboru, ale Senátu," vysvetlil pre HN podpredseda výboru Petr Vícha. Podľa politológa Jiřího Pehe by sa Senát "správal veľmi nezodpovedne, keby polícii nedal priestor na vyšetrovanie."
Samotný Čunek vo vyhlásení potvrdil, že s políciou je ochotný spolupracovať. "Uisťujem verejnosť aj svojich kolegov senátorov, že ako na zasadaní mandátového a imunitného výboru, tak i v pléne Senátu, ktorý bude rozhodovať o vyslovení súhlasu s trestným stíhaním, požiadam o to, aby tejto žiadosti vyhoveli."
Senát o zbavení imunity musí rozhodnúť do 11. februára, inak bude záležitosť premlčaná.
Celá kauza môže mať na krehkú vládnu koalíciu (ODS, KDÚ-ČSL, Zelení) negatívny dosah. "Ak by pána Čuneka naozaj usvedčili, bude pod veľkým tlakom, aby sa vzdal svojej funkcie v strane i vo vláde. Určite by to otriaslo stabilitou vlády, ktorá stojí na dohode predsedov troch strán -- medzi nimi aj pána Čuneka," doplnil pre HN Pehe.
StoryEditor
Škandál v českej vláde
Rýchly vzostup Jiřího Čuneka do radov politickej elity narazil na políciu. Muž, ktorý bo od roku 1998 starostom v obci Vsetín a za posledných pár mesiacov sa stal senátorom, predsedom KDÚ-ČSL, prvým podpredsedom vlády a ministrom pre miestny rozvoj, čelí podozreniu z korupcie.