Štvrtková večerná debata šéfov štátov a vlád krajín Európskej únie o migračnej problematike ukázala, že hľadanie kompromisu v otázke prerozdeľovania migrantov podľa kvót bude veľmi ťažké. Novinárom to dnes na konci druhého rokovacieho dňa povedal predseda Európskej rady Donald Tusk. Diskusia ale podľa neho vyčistila vzduch a teraz bude možné sa sústrediť na hľadanie onoho kompromisu tak, aby bol do júna.
Od premiérov a prezidentov počul Tusk počas štvrtkovej večere ochotu sa na hľadaní kompromisu podieľať. "Povinné kvóty zostávajú spornou vecou, aj keď teplota výrazne klesla," poznamenal šéf unijných summitov Tusk. Ten už začiatkom týždňa označil koncept kvót za nefunkčné vec, ktorá unijné krajiny len rozdeľuje.
Hlasovanie by nebolo dobré
Hĺbku rozdelenia ukazuje aj to, že podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera vo štvrtok niektoré štáty v debate otvorene hovorili, že v prípade, keď sa okolo kvót nepodarí nájsť konsenzus, budú žiadať rozhodovanie o veci hlasovaním kvalifikovanou väčšinou v ministerskej rade.
Podľa Tuska by ale bol podobný postup presným opakom "vzájomnej solidarity" krajín EÚ, čo je termín, ktorý v súvislosti s migračnou krízou a prerozdeľovaním migrantov v Bruseli často padá. Tiež Juncker podotkol, že by sa mu prehlasovanie nepáčilo, pretože "vždy do určitej miery láme jednotu členských štátov".
Neúspešný program
Tusk už pred summitom pripomenul, že dvojročný mimoriadny program, v rámci ktorého si mali ostatné krajiny EÚ prevziať z Talianska a Grécka až 160-tisíc ľudí, nebol úspešný. Presunutých bolo len niečo vyše 30-tisíc osôb, ktoré mali na zaradenie do mechanizmu nárok. Mechanizmus bol ukončený v septembri.
Českú republiku, Poľsko a Maďarsko teraz čaká žaloba kvôli tomu, že odmietajú do schémy vôbec ponúkať nové miesta. Krajiny zo stredu a východu EÚ odmietajú tiež návrh, aby podobný, ale trvalý mechanizmus pre prípad krízy bol zabudovaný do reformy unijného azylového systému, o ktorom členské krajiny už dlhšie ako rok neúspešne rokujú. Aj táto zablokovaná diskusia bola jedným z dôvodov, prečo Tusk vo štvrtok pri neformálnej večeri debatu o téme pripustil.
Veci treba upokojiť
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes pred novinármi upozornil, že počet presunutých osôb je nízky, predstavuje však vyše 90 percent všetkých, ktorí na relokáciu mali nárok. Pripustil, že ide o nízky počet.
"Ale presne preto nechápem, ako to mohlo vyvolať také emócie, ako si môžeme myslieť, že prerozdeľovanie môže byť hrozbou pre civilizáciu v Európe," poznamenal Juncker. Európa a jej členské krajiny sú podľa Junckera nepochybne dosť silné na to, aby príchod predpokladaných 35-tisíc ľudí zvládli. "Myslím, že by bolo dobré v tomto smere veci trochu upokojiť," podotkol.
Prerozdeľovanie nie je riešením
Tusk ale pripomenul ďalšiu štatistiku, podľa ktorej by ani 100 percent presunutých migrantov podľa kvót nepredstavovalo ani dve percentá celkového počtu ľudí, ktorí za oné dva roky požiadali v EÚ o azyl. Štvrtková debata podľa neho ukázala zhodu štátov na tom, že prerozdeľovanie nie je riešením nelegálnej migrácie. Tým má podľa Tuska byť lepšia ochrana vonkajšej hranice EÚ, lepšia politika návratu a spolupráca s krajinami pôvodu migrantov.
Od štvrtkovej nočnej debaty sa už dopredu žiadne závery neočakávali, v kompromis ohľadom teraz nezlučiteľných pohľadov na reformu unijného azylového systému Tusk napriek tomu dúfa. "Pokrok zhodnotíme v marci, konečné rozhodnutie chcú lídri urobiť v júni," poznamenal Tusk.