Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Európska lieková agentúra začala s hodnotením lieku proti covidu-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co.

Podľa výsledkov klinických testov zverejnených na začiatku mesiaca toto nové antivirotikum po nákaze koronavírusom znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia na polovicu.

Na mierne priebehy choroby 

Ak by lieková agentúra schválila používanie prípravku molnupiravir, stal by sa prvým ústne podávaným liekom proti covidu-19 v Európskej únii.

Bol by tiež prvým prípravkom na liečbu pacientov s miernym priebehom choroby, zatiaľ čo doterajšie lieky sú určené najmä ľuďom s ťažkým priebehom, uviedla agentúra Reuters.

"Pohodlný a relatívne lacný liek by sa mohol dostať k výrazne väčšiemu počtu rizikových pacientov s covidom-19 v porovnaní s ťažkopádnou liečbou protilátkami, ktorá je momentálne aplikovaná," ​​uvádza o antivirotiku molnupiravir s odvolaním sa na expertov denník The New York Times.

Nečakajú na schválenie 

Merck vyrába liek spoločne s firmou Ridgeback Biotherapeutics. O schválení liečby ich liekom požiadali americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv 11. októbra. Skupina expertov by liek mala hodnotiť v novembri.

​Spoločnosť Merck už má zmluvu s americkou federálnou vládou na dodávku liekov pre liečbu 1,7 milióna ľudí v celkovej hodnote 1,2 miliardy dolárov. Dodávateľskú zmluvu už Merck podpísal aj s Britániou, Malajziou alebo Singapurom.

Merck je prvou firmou, ktorá prišla s výsledkami klinických testov u svojej antivírusové tabletky, na podobných liekoch ale pracuje rada ďalších spoločností.

Spoločnosť Pfizer nedávno začala klinické štúdie dvoch svojich antivirotík, na tabletkách proti covidu-19 pracujú aj spoločnosti Atea Pharmaceuticals či švajčiarska firma Roche.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.