"Hrozbu teroristického útoku sa nám nepodarilo znížiť," uviedol Sybrand van Hulst, riaditeľ spravodajskej služby Holandska. "Nielenže sa nám nepodarilo hrozbu odstrániť, nevieme ani, ktoré prostriedky budú v tomto boji najúčinnejšie a povedú k cieľu."
Hulst napríklad tvrdí, že po zatknutí Muhammeda Bouyeriho, obvineného z vraždy režiséra van Gogha, sa nenávisť voči holandskému spôsobu život a jeho liberálnym hodnotám medzi mládežou z Maroka a Turecka zvýšila. Bouyeriho pokladajú za hrdinu, svoju nenávisť voči kritikovi islamu dokázal zhmotniť do činu. "Úcta voči sile a násiliu medzi mladou moslimskou populáciou existuje. Tí, čo idú do väzenia pre nábožensky motivované násilie, sú považovaní za hrdinov," hovorí Hulst.
Bouyeri zavraždil van Gogha v novembri minulého roku pre jeho film Poddanstvo, ktorý zobrazil moslimskú ženu ako obeť násilníckeho manžela, ktorá sa mu nemohla vzoprieť. Islam predstavoval vieru udržiavajúcu nerovnosť a beztrestnosť ponižovania v manželstve. Bouyeri film nezvládol a van Gogha zavraždil. Polícia už pred touto vraždou zatkla a vyhostila asi štyridsať islamských radikálov či ľudí podozrivých z napojenia na Al-Kajdu.
Internet a teror
Za najväčší problém pokladá šéf tajných služieb fakt, že radikálni islamisti sa nezdružujú okolo mešít, ako bolo zvykom kedysi, ale komunikujú cez internet a rovnako i výklad koránu majú z webových stránok krajových imámov z Egypta či Saudskej Arábie. A to sťažuje polícii prácu.
"Boj s terorizmom sa dostal do novej fázy. Definícia skupín a ich pracovných metód, ktoré vstúpili do povedomia po 11. septembri, sa zmenili, pretože sa začalo otvorené prenasledovanie radikálnych islamistov," hovorí Edwin Bakker z Clingensdaelovho inštitútu medzinárodných vzťahov v Haagu. "Väčším rizikom, než nové pracovné metódy extrémistov, je narastajúci počet mužov vo veku od 16 do 24 rokov, keď sa tvorí ich identita. Mnohí cítia veľkú nenávisť voči západu a sú frustrovaní z pocitu menejcennosti v cudzej krajine, kde sú outsidermi," dodáva.
Hoci časť poslancov holandského parlamentu, najmä z radov ľavice a menších liberálnych strán, považuje údaje tajných služieb za nadnesené, aby dostali viac peňazí na prevádzku, dokument revidujúci hrozby terorizmu sa nepodceňuje. Vražde van Gogha totiž predchádzal smrteľný útok na populistu Pima Fortuyna, ktorého v roku 2002 zabil ochranca zvierat pre vyhlásenie, že by chcel znovu povoliť kožušinové farmy.
Nová legislatíva
Riaditeľ spravodajských služieb van Hulst uviedol, že jeho úrad potrebuje do dvoch rokov posilniť o 400 až 500 ľudí v regionálnych kanceláriách. Vyzval parlament, aby čo najrýchlejšie prijal nové opatrenia. Zákony pripravené pravicovou vládou zatiaľ rozdeľujú politickú scénu.
"Existuje riziko, že tvrdé zákony porušia ústavu a povedú skôr k radikalizácii mladých imigrantov z moslimských krajín, než aby zaistili bezpečnosť," hovorí šéf strany D66 patriacej do vládnej koalície, ale dlhodobo bojuje proti balíku antiteroristických zákonov.
Legislatíva by mala obmedziť práva ľudí podozrivých z terorizmu. Nesmeli by sa nasťahovať do blízkosti strategických objektov, na letiskách a nádražiach by sa častejšie kontrolovali doklady. Cudzinci podozriví z členstva v organizáciách, ktoré hlásajú nenávisť a násilie, majú byť vyhostení.
"Krátkodobo možno očakávať väčšie napätie medzi moslimskými komunistami a väčšinovou spoločnosťou. V horizonte 20 až 30 rokov by sa riziko terorizmu znížilo," tvrdí minister vnútra Johan Remkes.