StoryEditor

Komisári? Poslanci žiadajú vplyv

07.02.2005, 23:00

Európsky parlament začína sondovať, ako by mohol získať väčší vplyv na obsadenie miest eurokomisárov v roku 2009. Poslanec Andrew Duff, ktorý zastupuje britských liberálov, dostal za úlohu pripraviť rôzne možnosti, akým spôsobom by europarlament mohol v budúcnosti vypočúvať a schvaľovať komisárov.
Európsky parlament chce dosiahnuť najmä väčší vplyv na výber samotných kandidátov v členských krajinách únie. "Situácia okolo minulých rozhovorov nebola ideálna z organizačného ani politického hľadiska," hovorí Duff. "Súčasný model potrebuje úpravu."
O čo Andrewovi Duffovi vlastne ide? Ústavnému výboru europarlamentu predložil správu, v ktorej zhrnul skúsenosti z minulého rozhovoru a navrhol zmeny. Týkajú sa práce samotného parlamentu i jeho vzťahu k procesu výberu predsedu Európskej komisie.
Prvou novinkou by mal byť v roku 2009 vznik tzv. Veľkej rady zloženej z veteránov v poslaneckom zbore. Rada by sa pri rozhovoroch s novými komisármi zúčastňovala na každom zasadnutí odborného výboru a posudzovala by nezávisle od výboru, ako daný kandidát obstál. Radu by tvorili zástupcovia politických frakcií, nie výborov -- bol by to viac politický orgán.
Veľká rada by tak zmenila výsostné postavenie odborného výboru pri rozhovoroch eurokomisárov. Model fungujúci od roku 1994 hovorí, že komisár musí predstúpiť pred poslancov výboru, ku ktorému patrí ich rezort v Európskej komisii. Výbor nastupujúceho komisára vypočuje, a potom mu dá odporúčanie pre prácu. Môže sa však stať i opak, ako ukazuje prípad Rocca Buttiglioneho, ktorého neodporučil výbor pre občianske práva. Parlament už nechce podobnú situáciu zažiť, a preto Duff pripravuje zmeny.
"Odmietnutie kandidáta nesmie byť vnímané ako problém," povedal podpredseda frakcie socialistov Jan Marínus Wiersma. "Načo budeme uskutočňovať rozhovory, keď ich výsledkom by malo byť iba schválenie komisára?" pýta sa holandský liberál, ktorý je v parlamente desať rokov.
Duff si však uvedomuje, že samotná Veľká rada, ktorá zatiaľ nemá podporu europarlamentu, nestačí. Na skvalitnenie výberu eurokomisárov je podľa nej potrebné zmeniť i súčasnú metodiku. "Ak má Európsky parlament mať skutočný vplyv pri výbere komisárov, musí sa aktívne zúčastniť už v prvej fáze," hovorí britský poslanec.
Ale to je vec, ktorú členské štáty únie nechcú momentálne europarlamentu dovoliť. "Musíme, samozrejme, rešpektovať model, ktorý existuje, ale nemožno ho považovať za dogmu. Prečo by sa poslanci členských krajín nemohli zapojiť do vnútropolitickej debaty o kandidátovi na komisára," povedal v nedávnom rozhovore predseda parlamentu Josep Borrell.
Duff preto navrhuje vytvoriť presný časový model, ktorý by umožnil debatu o zložení komisie medzi inštitúciami únie. "Europarlament by mal s členskými krajinami rokovať o možných kandidátoch na eurokomisárov už na jar roku 2009, teda pol roka pred schvaľovaním komisie," uviedol Duff.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 17:16