Spojené štáty vypísali odmenu desať miliónov dolárov za akékoľvek informácie, ktoré povedú k identifikácii či nájdeniu kohokoľvek z vedenia skupiny kybernetických zločincov známej ako DarkSide.
Útok na ropovod
S odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničia o tom informovala agentúra Reuters. DarkSide podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) sídli v Rusku.
FBI viní DarkSide z májového kybernetického útoku na ropnú firmu Colonial Pipeline, ktorá prevádzkuje potrubnú sieť prenášajúcu ropné produkty z Texasu až na severovýchod USA.
Útok ropovod krátkodobo vyradil z prevádzky, spôsobil fronty pri čerpacích staniciach kvôli obavám z nedostatku pohonných hmôt a viedol k miestnym nedostatkom paliva na juhovýchode USA.
Americké ministerstvo zahraničných vecí zároveň oznámilo, že ponúka odmenu päť miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu či odsúdeniu akejkoľvek osoby, ktorá sa pokúša podieľať na ransomwarovom útoku DarkSide.
Ponúkajú milióny
"Spojené štáty ponukou tejto odmeny dokladajú svoj záväzok chrániť obete ransomwaru z celého sveta pred zneužívaním kyberzločinci," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Pri ransomwarových útokoch hackeri zašifrujú napadnuté počítače a požadujú platbu za ich odblokovanie
Spoločnosť Colonial Pipeline hackerom zaplatila výkupné vo výške päť miliónov dolárov v bitcoinoch, aby sa dostala späť do svojej počítačovej siete. Americké ministerstvo spravodlivosti v júli zaistilo asi 2,3 milióna dolárov z tejto sumy.
V júli americké ministerstvo zahraničia ponúklo desať miliónov dolárov za informácie, ktoré povedú k identifikácii či nájdeniu kohokoľvek, kto sa na pokyn či pod vedením cudzej vlády podieľal na kybernetických útokoch na americkú kritickú infraštruktúru.