Počet obyvateľov Európskej únie sa do roku 2050 príliš nezníži, ale dramaticky pribudne starých ľudí. Vyplýva to zo správy, ktorú vydala Európska komisia. Podľa nej je starnutie obyvateľstva výrazné najmä v pomere k aktívnemu obyvateľstvu. Tento trend zaznamenali nielen v postkomunistických členských krajinách, ale aj v Nemecku a Taliansku.
Veľká zmena
Podľa správy nebude teda hlavnou demografickou zmenou v priebehu rokov ani tak úbytok obyvateľstva, ako jeho starnutie. Do roku 2050 ubudne skoro 20 miliónov ľudí v aktívnom veku. Zatiaľ čo teraz v krajinách únie pripadnú asi štyria ľudia v aktívnom veku na jedného nad 65 rokov, v roku 2050 sa tento pomer zmení na dva ku jednej. Starnutie obyvateľstva je spôsobené zvyšovaním priemerného veku, nízkou pôrodnosťou a starnutím početnej povojnovej generácie.
Podľa Vladimíra Špidlu, českého eurokomisára pre zamestnanosť a sociálne záležitosti, sa únia musí pripraviť na zmeny v spoločnosti, ako napríklad na väčší počet starých ľudí žijúcich osamote.
Zmiernenie dôsledkov
Zmierniť dôsledky starnutia populácie možno podľa eurokomisára kombináciou viacerých faktorov. Jedným z nich je zvýšenie pôrodnosti, ktorá však závisí od politiky jednotlivých krajín. Nevyhnutná je aj podpora produktivity práce a snaha, aby pracovalo čo najviac ľudí nad 55 rokov. To súvisí s rekvalifikáciou a predlžovaním reálneho aktívneho veku. Tiež je dôležité umožniť ženám čo najviac pracovať, čo zase závisí od dostupnosti služieb, ako sú jasle a škôlka pre deti. Významnú úlohu hrá podľa Špidlu aj prisťahovalectvo. Každý rok prichádza do únie asi milión legálnych prisťahovalcov. Ak sa ich podarí dobre integrovať, mohlo by to byť jedno z riešení, tvrdí Špidla.
StoryEditor
Európska únia starne
Počet obyvateľov Európskej únie sa do roku 2050 príliš nezníži, ale dramaticky pribudne starých ľudí. Vyplýva to zo správy, ktorú vydala Európska komisia.