Spojené štáty, ktoré pomohli vyrokovať Daytonskú dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosne a Hercegovine, varujú, že môžu uvaliť sankcie proti tým, ktorí túto zmluvu podrývajú alebo sa snažia destabilizovať centrálne inštitúcie štátu. V utorok to podľa agentúry Reuters povedal americký minister zahraničia Antony Blinken.
Bosna zažíva najhlbšiu politickú krízu od skončenia vojny z rokov 1992 až 1995. Kvôli správaniu bosnianskych Srbov ožívajú obavy z možného vzniku nového konfliktu po tom, čo koncom júla Srbi zablokovali prácu ústrednej vlády a ich vodca Milorad Dodik (na snímke) oznámil kroky vedúce k rozkladu kľúčových štátnych inštitúcií, vrátane armády.
Blinken v liste predsedníctvu Bosny a Hercegoviny napísal, že "kroky vedúce k jednostrannému odchodu z celoštátnych inštitúcií alebo inej destabilizácii Daytonskej mierovej zmluvy budú mať za následok primeranú reakciu, vrátane úvah o sankciách". Predsedníctvo je najvyšším správnym orgánom krajiny a má troch členov - Srba, Chorváta a Bosniaka.
Daytonská mierová dohoda z roku 1995 upravuje vnútorné rozdelenie bývalej juhoslovanskej republiky Bosny a Hercegoviny na Republiku srbskú a chorvátsko-bosniacku Federáciu Bosny a Hercegoviny. Tieto entity spája slabá ústredná vláda.
Dodik, ktorý je jedným z členov predsedníctva, opakovane tvrdí, že Republika srbská odíde zo štruktúr bosnianskej armády, bosnianskeho vrchného justičného orgánu i daňovej správy.
Blinken vo svojom liste tiež pripomínal, že kroky vedúce k destabilizácii ústredných inštitúcií zhoršujú šance na budúcnosť Bosny v rámci Európskej únie, jej hospodársku obnovu a zahraničné investície.