Ste prvou ženou v Južnej Amerike, ktorá sa do funkcie hlavy štátu dostala v celonárodnom hlasovaní. Čo znamená táto skutočnosť pre celú oblasť?
- Voľba ženy do funkcie čílskej prezidentky prispeje bezpochyby k tomu, že sa otvorí cesta na efektívne zrovnoprávnenie mužov a žien - a to tak vo vzťahu k právam, ako aj k povinnostiam. Je to dôležité na kontinente, kde ešte donedávna bola mužská dominancia veľmi vyhranená. Ak my ženy tvoríme polovicu obyvateľstva, je nanajvýš rozporuplné, ak tak málo žien prichádza do politiky. Niečo je tu nesprávne, taký stav nie je reprezentatívny.
Čo sa zmení v Čile?
- Moja vláda bude pokračovať v obozretnej rozpočtovej politike predchádzajúcich kabinetov. V tomto rámci sa zameriame na určenie ťažiskových bodov na prekonanie nerovnosti. To je nielen etický, ale aj funkčný imperatív, pretože v tejto krajine musíme zvýši konkurenčnú schopnosť celého systému.
Môžete uviesť podrobnosti?
- Potrebujeme spoločnosť, v ktorej bude čoraz viac ľudí dosahovať lepšie vzdelanie. Okrem toho takú podnikovú kultúru, ktorá nám umožní podieľať sa na trhoch budúcnosti a reagovať pružne na ich potreby. Zameriame sa preto aj na podporu podnikateľskej činnosti a pokúsime sa odstrániť nerovnosti v prístupe k vzdelaniu. Čelíme hospodárskej výzve, no najdôležitejšia hospodárska výzva - aby sme ekonomicky obstáli - má sociálny charakter. Reforma terajšieho dôchodkového systému je ďalšou prioritou mojej vlády.
V 90. rokoch sa mnohé juhoamerické vlády správali podľa tzv. washingtonského konceptu, ktorý počítal aj s prísnou rozpočtovou disciplínou, privatizáciou a dereguláciou. Dnes mnohí tento prístup považujú za korene mnohých kríz na kontinente.
- Čile nesledovalo túto koncepciu slepo. Naopak, keď uvedený model v okolitých krajinách ešte prevládal, my sme už hovorili o význame inštitúcií a sociálnej súdržnosti. V Čile treba viac trhu a viac štátu. Viac trhu, lebo v mnohých hospodárskych oblastiach došlo k prílišnej koncentrácii, čo zabraňuje hospodárskej súťaži a škodí spotrebiteľom. Viac štátu, lebo vieme, že trh sa sám nereguluje. Nepomáha tým, čo zaostávajú vo vývoji a sám od seba ani nechráni životné prostredie. (hn/gaf)