Vodca domorodej komunity v odľahlej časti amazonského pralesa v Peru sa o pandémii covidu-19 dozvedel až v októbri, keď do jeho dediny doplávali na lodi zdravotníci s vakcínami. Ich cesta do miest, kam nevedú cesty, trvala tri dni. Píše to agentúra Reuters.
Do dediny Mangual v riedko obývanom regióne na severe Peru dorazili zdravotníci spoločne s pracovníkmi Medzinárodného červeného kríža. V člnoch pri plavbe z mesta Iquitos, ktoré je správnym strediskom provincie Loreto, strávili za tri dni 26 hodín.
Dedina Mangual leží najviac proti prúdu rieky, jej obyvatelia sa živia lovom a rybolovom, žijú vo vyvýšených drevených chatrčiach a nemajú elektrinu. Spojenie so svetom vonku je len minimálne a aj miestny jazyk sa po stáročia vyvíjal v úplnej izolácii.
Zdravotníci viezli na lodiach 800 dávok čínskej vakcíny Sinopharm a chladili ich suchým ľadom. V novembri budú musieť plavbu absolvovať znova kvôli druhej dávke.
"Rozhodla som nechať sa očkovať, aby som neochorela," povedala jedna z miestnych žien. "Je totiž možné, že ak k nám dorazia obchodníci, tak chorobu privezú so sebou a nakazia nás," dodala.
"Žiadny oddiel sa tu už roky neobjavil. Tieto komunity sú skutočne zabudnuté," hovorí Gilberto Inuma z organizácie Fepiurcha, ktorá sa zasadzuje o práva Urarina. Tento kmeň, jeden z najizolovanejších v Peru, má podľa oficiálnej štatistiky asi 5800 ľudí. Napriek tomu podľa Inumu do niektorých dedín koronavírus prenikol, na covid-19 zomrelo najmenej päť ľudí.
Náročná plavba proti prúdu rieky ukazuje, akou ťažkou úlohou môže byť vakcinácia domorodých obyvateľov, ale aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti v odľahlých dedinách. Podľa Quista v dedine nie je lekár a je problém postarať sa napríklad o chorých s maláriou, hnačkou alebo aj s bolesťami hlavy či zápalom spojiviek.
"Nevieme, ako sa o pacientov postarať. To je naša veľká starosť," tvrdí Quisto.
U domorodých obyvateľov v Peru je podiel očkovaných veľmi nízky. V celej krajine má obe dávky vakcíny asi polovica obyvateľov. Medzi indiánmi je to len pätina.