TASR - Pavol Zachar
StoryEditor

Klus: Krajiny Únie chcú kompromis v otázke covidpasov a posilňovacích vakcín

23.11.2021, 17:29
Autor:
TASRTASR
Rada ministrov otvorila diskusie o trvaní účinnosti vakcín proti Covid-19, potrebe podávania posilňujúcej dávky ako možnej podmienky zachovania slobody pohybu v rámci eurobloku a o platnosti covidpasov.

Členské krajiny Únie majú spoločnú vôľu nájsť riešenie pre platnosť covidpasov a umožniť voľný pohyb po Európe aj po tom, ako sa začalo očkovať posilňujúcou vakcínou proti ochoreniu Covid-19.

Uviedol to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus v utorok v Bruseli po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti.

Rada ministrov otvorila diskusie o trvaní účinnosti vakcín proti Covid-19, potrebe podávania posilňujúcej dávky ako možnej podmienky zachovania slobody pohybu v rámci eurobloku a o platnosti covidpasov, ktoré by sa podľa niektorých návrhov po posilňujúcej vakcíne mohli vnímať ako covidpas plus.

Klus konštatoval, že všetky krajiny si uvedomujú, že po zavádzaní posilňujúcej dávky sú tie pravidlá, ktoré dnes platia, veľmi rozdielne a aj mätúce, pričom do veľkej miery obmedzujú slobodu voľného pohybu po Únii.

"Preto je tu vôľa nájsť európske riešenie a podľa možnosti nejaký kompromis, ktorým jasne dáme našim občanom najavo, že európske covidové certifikáty majú určitú platnosť a že s tou posilňovacou dávkou sa ich platnosť bude náležite predlžovať," vysvetlil.

Utorňajšie prvé rokovania na túto tému podľa jeho slov naznačili, že existuje vôľa na kompromis, ku ktorému by v tejto veci mali dospieť šéfovia vlád a štátov na decembrovom summite Únie v Bruseli. Spresnil, že Rada ministrov pripravili pôdu pre to, aby kompromis bol možný, a v tejto veci sa budú ďalej činiť veľvyslanci členských krajín pri Únii.

Klus na Rade ministrov nadhodil aj otázku toho, ako to bude v prípade vakcín, ktoré nie sú registrované Európskou agentúrou pre lieky (EMA), a ich miešaním s vakcínami, ktoré v EMA registrované sú.

"Konkrétne mám na mysli tých, ktorí dostali prvé dávky vakcíny Sputnik V a následne boli zaočkovaní Pfizerom alebo Modernou. Toto je citlivá téma, ku ktorej budeme ten kompromis hľadať určite dlhšie ako k platnosti covidových certifikátov," opísal situáciu.

01 - Modified: 2022-08-13 14:54:51 - Feat.: - Title: V odpadovej vode New Yorku sa našiel vírus obrny. Úrady vyzývajú obyvateľov na preočkovanie 02 - Modified: 2022-08-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Novavax pohorel. Kým niektorí výrobcovia vakcín zarobili miliardy, známemu producentovi ušiel vlak 03 - Modified: 2022-08-11 10:42:40 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 800 prípadov, zomrelo šesť ľudí 04 - Modified: 2022-08-11 04:49:01 - Feat.: - Title: KĽDR vyhlásila víťazstvo nad covidom. Krajina naznačila, že ho prekonal aj samotný Kim 05 - Modified: 2022-08-10 08:50:23 - Feat.: - Title: Pre nízky záujem prepadli. Viac ako 180-tisíc vakcín od Moderny je po exspirácii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 02:32