Reuters
StoryEditor

Austrália a Thajsko sa pridávajú ku krajinám, ktoré obmedzia vstup pre nový variant omikron

27.11.2021, 08:35
Autor:
ČTKČTK
Austrália zavedie zákaz vstupu na svoje územie pre cudzincov, ktorí cestujú z krajín južnej Afriky, kde sa mutácia objavila.

Austrália a Thajsko sa pridali k mnohým krajinám sveta, ktoré v posledných dňoch obmedzili vstup na svoje územia kvôli obavám z nového variantu koronavírusu nazvaného omikrón.

Tú Svetová zdravotnícka organizácia v piatok označila za znepokojivú. Austrália zavedie zákaz vstupu na svoje územie pre cudzincov, ktorí cestujú z krajín južnej Afriky, kde sa mutácia objavila, prípadne z okolitých štátov.

Týka sa to Juhoafrickej republiky, Namíbie, Zimbabwe, Botswany, Lesotha, Svazijska, Seychel, Malawi a Mozambiku. Austrálski občania potom budú musieť po príchode z týchto krajín na dva týždne karantény.

Na 14 dní sa musia izolovať aj všetci tí, ktorí už do krajiny z týchto regiónov prišli v uplynulých dvoch týždňoch, uviedla televízna stanica ABC na svojom webe.

Svoje hranice uzatvára pre prichádzajúce z niektorých juhoafrických krajín aj Thajsko, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdravotnícke úrady ázijskej krajiny. K obdobnému kroku pristúpil dnes aj Omán.

Tieto krajiny tak nasledovali množstvo ďalších štátov, ktoré už skôr reagovali na výskyt novej mutácie sprísnením podmienok vstupu na svoje územia, prípadne zrušením letov z tých regiónov, kde sa nový variant už objavil.

Príchody do svojich krajín v rôznej miere obmedzili napríklad Holandsko, Taliansko, Francúzsko, Chorvátsko, Dánsko, Grécko, Nemecko, Švajčiarsko USA, Kanada, Rusko ale aj Česko. Do Česka je oddnes obmedzený vstup z ôsmich afrických krajín.

​Svetová obchodná organizácia sa v piatok podľa agentúry Kjódó rozhodla odložiť na neurčito štvordňovú ministerskú konferenciu, ktorá sa mala začať budúci týždeň v Ženeve. Urobila tak potom, čo vstup na svoje územie obmedzilo kvôli variantu omikrón aj Švajčiarsko.

Hovorca Svetovej zdravotníckej organizácie Christian Lindmeier v reakcii na uzatváranie hraníc kvôli variantu omikrón v mene organizácie odporučil prijímať vedecky fundované opatrenia. Zdôraznil, že voči obmedzeniu cestovania existujú výhrady.

Juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla označil obmedzenia ciest za neopodstatnené. Zatiaľ podľa neho nie je jasné, či je nová mutácia nákazlivejšia ako iné. Juhoafrická republika podľa ministra koná transparentne a zákaz cestovania je v rozpore s normami a štandardmi Svetovej zdravotníckej organizácie.

​Svetová zdravotnícka organizácia zároveň variant s vedeckým označením B.1.1.529, na ktorú vo štvrtok upozornila Juhoafrická republika a ktorá sa objavila medzitým aj v niekoľkých ďalších krajinách vrátane Belgicka, v piatok označila za znepokojivú.

Variant omikrón vykazuje mnoho mutácií, ktoré podľa vedcov možno vedú k ľahšiemu prenosu. Podľa WHO však potrvá ešte týždne, kým bude jasné, aké konkrétne dôsledky mutácie majú.

Predbežné poznatky ukazujú na zvýšené riziko reinfekcie v porovnaní s inými znepokojivými variantmi. Prívlastok "znepokojujúci" si predtým vyslúžil aj teraz prevládajúci variant delta.

17. máj 2022 13:27