StoryEditor

Putin chce rozvíjať demokraciu, ale po svojom

26.04.2005, 00:00
Ruský prezident Vladimír Putin včera v Mramorovej sále moskovského Kremľa predniesol výročnú správu o stave ruskej federácie. V prejave sa zameral na najbližšie ciele Ruska, ktoré majú viesť k dosiahnutiu ekonomického či sociálneho rozvoja, no na najdôležitejšie povýšil rozvíjanie ruskej demokracie.

K demokracii vlastnou cestou
Prezident mal nezvyčajne široké publikum: v sále sedeli poslanci i senátori, členovia vlády, najvyšší sudcovia, gubernátori, generálny prokurátor, ako aj zástupcovia cirkví. Tí všetci počúvali trištvrtehodinový prejav, neraz prerušený potleskom, v ktorom ruská hlava štátu predostrela svoje vízie rozvoja ruskej federácie v blízkej, ako aj vzdialenejšej budúcnosti. Za najvyššiu prioritu pokladá neustály rozvoj Ruska, ako "slobodného, demokratického štátu s európskymi ideálmi." Zároveň však dodal, že jeho krajina si spôsob na dosiahnutie tohto cieľa vyberie sama. "Sme slobodný národ a naše miesto v modernom svete bude determinované iba naším úspechom a silou," uviedol Putin. Badať v tom istú reakciu na minulotýždňovú návštevu americkej ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej v Moskve, ktorá Rusko obvinila z nedodržiavania istých demokratických štandardov a samotnému Putinovi pripísala priveľkú osobnú moc, ktorú koncentruje vo svojom úrade.
Ruský prezident tiež zdôraznil, že vláda bude ostro reagovať na všetky "nelegálne postupy" v politickom boji. Uviedol to v súvislosti s udalosťami v niektorých postsovietskych krajinách, kde si ľudové protesty vynútili zmenu moci. "Nezákonné metódy boja... či už pre etnické, náboženské alebo iné záujmy, odporujú princípom demokracie. Budeme reagovať legálne, ale tvrdo," povedal Putin.

Koniec terorizovania podnikateľov?
Ďalším z bodov jeho prejavu bolo zvýšenie ekonomiky Ruska: do desiatich rokov chce zdvojnásobiť hrubý domáci produkt krajiny. Na jeho dosiahnutie by Rusko malo zjednodušiť daňový systém (zavedenie rovnej 13-percentnej dane), ako aj zlepšiť podnikateľské prostredie, čo by sa prejavilo zvýšeným prílevom zahraničných investícií. Takisto vyjadril presvedčenie, že "šedé" ruské peniaze, ktoré sa vyviezli do zahraničia, by mali prísť späť do ruských bánk, a tak aj do ruskej ekonomiky.
Zvláštne vyznela jeho téza, že úrady "musia prestať terorizovať podnikateľov". Vyslovil ju dva dni pred rozhodnutím ruských súdov ohľadne obvinenia voči ropnému magnátovi Michailovi Chodorkovskom, ktorý čelí žalobe za údajné daňové podvody. Zadržanie bývalého šéf Jukosu hodnotia Putinovi kritici (medzi nimi aj USA) ako politicky motivované, aj pre Chodorkovského podporu opozičným stranám. Ak sa obvinenie potvrdí, hrozí mu desaťročné väzenie.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 11:20