Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2021, 07:27

Kanada rozširuje zákaz vstupu. Od ľudí, ktorí do krajiny priletia, bude žiadať test priamo na letisku

Kanada dosiaľ na svojom území zaznamenala šesť ľudí nakazených novým variantom omikron.

Kanada rozširuje zákaz vstupu. Od ľudí, ktorí  do krajiny priletia, bude žiadať test priamo na letisku
Zdroj: Reuters

Kanada bude od všetkých ľudí, ktorí na jej územie priletia z inej krajiny, s výnimkou Spojených štátov, žiadať, aby sa po príchode podrobili testu na koronavírus. Oznámil to v utorok kanadský minister zdravotníctva Jean-Yves Duclos, ktorého citovala agentúra Reuters.

Takýmto opatrením sa Ottawa snaží potlačiť šírenie nákazy novým koronavírusovým variantom omikron. V tejto súvislosti sa v utorok rozhodla aj rozšíriť dočasný zákaz vstupu na svoje územie pre cestujúcich z Egypta, Nigérie a Malawi. Aktuálne tak nepovoľuje vstup cestujúcim celkovo už z desiatich afrických krajín.

Kanada dosiaľ na svojom území zaznamenala šesť ľudí nakazených novým variantom omikron, z ktorých prinajmenšom traja boli nedávno v Nigérii, približuje Reuters.

Minister Duclos na tlačovom brífingu uviedol, že všetci cestujúci, ktorí priletia do Kanady z inej krajiny, okrem USA, sa "odteraz budú musieť otestovať (priamo) na letisku, na ktorom v Kanade pristanú". Na výsledky týchto testov budú musieť podľa jeho slov čakať v izolácii.

Duclos tiež avizoval, že vláda sa chystá diskutovať s predstaviteľmi desiatich kanadských provincii o tom, či by sa takéto povinné testovanie mohlo v prípade potreby rozšíriť aj na všetkých, ktorí do Kanady prichádzajú z USA, a to či už letecky alebo cez pozemné hranice. Zatiaľ však podľa jeho slov nie je zrejmé, či to vôbec bude potrebné.s

Kanadský minister dopravy Omar Alghabra zároveň v utorok oznámil, že do Kanady bude dočasne zakázaný vstup cudzincom, ktorí boli v posledných 14 dňoch v Nigérii, Malawi či Egypte.

Kanada už minulý týždeň takto zakázala na svoje územie vstup cestujúcim, ktorí boli v posledných dvoch týždňoch v Juhoafrickej republika, Namíbii, Lesothe, Botswane, Eswatini (niekdajšom Svazijsku), Zimbabwe či Mozambiku.
Minister Alghabra uviedol, že Kanaďania alebo ľudia s trvalým pobytom v Kanade, ktorí boli nedávno v niektorej z týchto desiatich krajín, sa pred vstupom do Kanady musia otestovať, a to aj v prípade, že sú proti covidu kompletne zaočkovaní.

Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z JAR. Odvtedy ho zaznamenali aj v ďalších krajinách v južnej časti Afriky, ako aj v Hongkongu, Izraeli a mnohých európskych krajinách. Viaceré štáty v súčasnosti prijímajú v súvislosti s ním obmedzenia vrátane rušenia leteckých spojení z krajín južnej Afriky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.