Zrušenie víz do Spojených štátov sa opäť posunulo o čosi vpred. Potvrdilo to aj pražské stretnutie zástupcov viacerých krajín Európy vrátane Slovenska s námestníkom ministra pre vnútornú bezpečnosť Spojených štátov Paulom Rosenzweigom. Ak všetko pôjde dobre, návrh na zrušenie víz by administratíva prezidenta Georgea W. Busha mala posunúť do Kongresu v priebehu niekoľkých týždňov. "Legislatívny proces by mohol pokročiť do 1. 3. 2006," potvrdil Rosenzweig. Zrušenie vízovej povinnosti sa predpokladá do dvoch rokov.
Rokovanie expertov
Schôdzka, na ktorej sa v Prahe zúčastnili experti ministerstiev vnútra a zahraničných vecí zo Slovenska, z Česka, Maďarska, Poľska, z Estónska, Lotyšska, Litva, Cypru, Malty, Bulharska, Rumunska, Grécka a Južnej Kórey, bola jednou zo série rokovaní, ktoré sa týkajú tzv. Visa Waiver Programu, teda zavedenia bezvízového styku pre nové krajiny. Stretnutie nadviazalo na iniciatívu prezidenta Busha, ktorý minulý rok v novembri v estónskom Tallinne vyhlásil, že bude apelovať na americký Kongres a žiadať zmenu vízovej politiky Spojených štátov.
Americká strana v Prahe prezentovala svoje stanovisko najmä v technických prvkoch.
Technické detaily sa týkajú viacerých sfér. V oblasti elektronicky čitateľných prvkov bude americká strana skúmať a hodnotiť proces výroby a vydávanie cestovných dokladov a úroveň digitalizácie biometrických prvkov. Tie budú dôležitejším hodnotiacim prvkom ako doteraz prioritné kritériá, ktoré sa týkali počtu odmietnutých žiadostí o víza a počtu ľudí vyhostených zo Spojených štátov.
Tiež chcú Američania skúmať "soft" prvky -- sem zahrnuli ekonomické faktory v danom štáte, posilnenie imigračných a naturalizačných kontrol, bezpečnosť cestovných dokladov, bezpečnosť hraníc štátu a úroveň policajnej spolupráce.
Ďalšie rokovania jednotlivých krajín by mali byť na americkej pôde. Česi chcú svoj expertný tím vyslať už budúci týždeň.
Návrh bez ohlasu
Na zmenu vízovej politiky Spojených štátov vyzval aj americký republikánsky senátor George Voinovich zo štátu Ohio. Ten na konci minulého roka adresoval prezidentovi Georgeovi W. Bushovi list, v ktorom navrhol rozšíriť bezvízový režim pre štáty, ktoré sú spojencami Washingtonu v celosvetovej vojne proti terorizmu. Malo by ísť o päť nových krajín, horúcim kandidátom je aj Slovensko.
"Vízové štáty, ktoré sa zúčastňujú na operáciách v Iraku či v Afganistane, platia cenu, ktoré západné bezvízové krajiny neplatia. Občania Portugalska, Veľkej Británie či Španielska môžu voľne cestovať do USA, kým s krajinami ako Poľsko, Maďarsko a Slovensko zaobchádzame ako so štátmi druhej kategórie," uviedol v liste Voinovich.
Predloha poveruje ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, aby po konzultáciách s ministerstvom zahraničných vecí urobilo potrebné kroky k rozšíreniu zoznamu "bezvízových" štátov.
Jeho návrh sa už dostal do Senátu a v pondelok aj do Snemovne reprezentantov. Ani jedna komora sa zatiaľ k návrhu nevyjadrila.
"V otázke víz existuje podpora demokratického vedenia hovoriť o tejto otázke. Prezidentov postoj na imigračnú reformu bol v niektorých prípadoch bližšie k demokratom ako k republikánom, takže v demokratmi vedenom Kongrese tu asi budú nové možnosti," zhodnotil šance na zrušenie víz americký veľvyslanec v SR Rodolphe M. Vallee.
StoryEditor
Koniec víz je opäť bližšie
Zrušenie amerických víz je stále viac reálne. Potvrdilo to aj pražské stretnutie zástupcov viacerých krajín Európy s námestníkom ministra pre vnútornú bezpečnosť Spojených štátov Paulom Rosenzweigom. Ak všetko pôjde dobre, návrh na zrušenie víz by administratíva prezidenta George W. Busha mala posunúť do Kongresu v priebehu niekoľkých týždňov.