V druhom rozhodujúcom kole volieb získal tento pravicový kandidát Únie za ľudové hnutie vyše 53 percent hlasov, ktorými porazil "veľkú nádej" takmer polovice národa, socialistku Ségoléne Royalovú. "Všetkým tým, ktorý ma nevolili chcem povedať, že nad politickými bojmi, nad rozdielmi v názoroch, pre mňa je len jedno Francúzsko. Budem prezidentom všetkých Francúzov," odkázal nový prezident krajanom. Pár minút po vyhlásení predbezčných výsledkov Royalová uznala svoju porážku a víťazovi zaželala "to najlepšie v napĺňaní svojej misie v službe všetkých Francúzov." Voličom poďakovala za podporu a uistila ich, že zostáva v ich blízkosti, aby spoločnými silami renovovali ľavicu. Odchádzajúceho 74-ročného Jacqua Chiraca po dvanástich rokoch vystrieda 52-ročný bývalý minister vnútra a najmladší prezident v histórii Francúzska. Sarkozy, symbol novej generácie chce dať definitívne zbohom minulosti. Od 17. mája povedie Sarkozy na päť rokov krajinu galského kohúta.
Smer Európa ocenil aj Dzurinda
V predvolebnej kampani sa kandidáti téme Európa radi vyhýbali. Nový prezident však dlho s európskou problematikou neotáľal. "Chcem vyslať odkaz Európskym partnerom, s ktorými je hlboko spojený náš osud, že som bol Európanom celý svoj život a úprimne verím v európsky zväzok, že dnes je Francúzsko späť v Európe." Zvolenie Nicolasa Sarkozyho za francúzskeho prezidenta môže byť prínosom nielen pre Francúzsko, ale aj pre celú EÚ. Sarkozy má vo viacerých otázkach "jasné a perspektívne postoje". V nedeľu večer po zverejnení prvých výsledkov to povedal predseda SDKÚ-DS a bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Volili masy
Aj druhé rozhodujúce kolo volieb poznamenala vysoká volebná účasť- 86 percent. Išlo o najväčšiu voličskú účasť od roku 1974. Medzi prvými voličmi krátko po ôsmej bol i Francois Bayrou, tretí v poradí v prvom kole volieb. Na otázku novinárov koho volil, odpovedal len úsmevom. Obaja hlavní kandidáti hlasovali krátko popoludní. Royalová v mestečku Melle a Sarkozy v parížskom predmestí Neuilly, kde bol kedysi starostom. Zatiaľ čo na problémových predmestiach čakalo v pohotovosti asi tritisíc policajtov pre hroziace nepokoje, ktorá malo vyvolať víťazstvo Sarkozyho v luxusnej časti Paríža - Champs Elysée - sa už chystali obrovské oslavy pre nového prezidenta. Elyzejský palác teraz povedie známy kritik daňových systémov krajín strednej Európy, ktorý sú podľa neho dôvodom odlevu francúzskych investícií smerom na východ.
StoryEditor
Sarko je víťaz. Krajinu čaká zmena
Zoštíhľovanie štátneho aparátu, dlhší pracovný týždeň, tvrdá ruka voči kriminálnikom, ale aj upevnenie priateľstva so Spojenými štátmi. Tieto novinky stelesňuje novozvolený prezident Francúzska Nicolas Sarkozy.

