Na zimné olympijské hry v Pekingu sa budúci rok nevypravia žiadni predstavitelia vlády USA. Diplomatický bojkot hier dnes oznámila hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, ktorá rozhodnutie odôvodnila porušovaním ľudských práv v Číne.
Cieľom opatrenia je naznačiť Pekingu, že nemôže pokračovať vo svojom súčasnom kurze. Vláda prezidenta Joea Bidena vyjadrila podporu americkým športovcom, ktorí na hry pôjdu. Trestať ich zákazom účasti by podľa Bieleho domu nebolo správne.
"Vyslaním diplomatického alebo oficiálneho zastúpenia by USA pristupovali k týmto hrám ako k obvyklej záležitosti tvárou v tvár nehoráznemu porušovaniu ľudských práv Čínou a zverstvám v Sin-ťiangu, a to jednoducho nemôžeme urobiť," povedala Psakiová.
"Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu. Budeme za nimi stáť na sto percent a budeme im fandiť z domova," dodala.
O možnosti diplomatického bojkotu sa vo Washingtone hovorilo niekoľko mesiacov a vyzývali k nemu niektorí republikánski aj demokratickí politici. Demokratická šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová napríklad na jar označila neúčasť amerických činiteľov za správnu odpoveď na konanie Číny voči obyvateľom Hongkongu, Tibetu a Sin-ťiangu.
Vzťahy USA a Číny sú dlhodobo napäté. Peking dnes pred oficiálnym oznámením správy o chystanom bojkote označil za "otvorenú politickú provokáciu". "Bez toho, aby boli pozvaní, americkí politici neustále propagujú takzvaný politický bojkot zimnej olympiády v Pekingu," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.
Spomenul pritom, že Čína v prípade vyhlásenia bojkotu prijme "rozhodné protiopatrenia", bližšie ich však nešpecifikoval. Spojené štáty budú hostiť letnú olympiádu v roku 2028 v Los Angeles, čínska reakcia by sa mohla týkať napríklad účasti na týchto hrách, špekulujú médiá.
Volanie po bojkote na diplomatickej úrovni pritom nezaznieva len z USA, ale aj z Európskej únie či Británie. Nezáväznú rezolúciu v tomto smere v lete schválil Európsky parlament, podobne sa vyjadrili aj britskí poslanci. Na konci novembra potom prišiel denník Sydney Morning Herald s informáciou, že neúčasť vládnych predstaviteľov na hrách zvažuje Austrália.
Americký minister zahraničia Antony Blinken povedal, že USA diskutujú so svojimi spojencami a partnermi o spoločnom postupe ohľadom oficiálnej účasti na hrách práve kvôli porušovaniu ľudských práv v Číne.
Ruský prezident Vladimír Putin je jediným lídrom významnej svetovej mocnosti, ktorý zatiaľ účasť na olympiáde v Pekingu potvrdil.