Poslanci tureckého parlamentu pôjdu v tomto roku na dovolenku až začiatkom augusta -- o mesiac neskôr ako zvyčajne. "Máme veľa práce," odôvodňuje skrátenú letnú prestávku turecký premiér Recep Erdogan. A ešte skôr ako si poslanci začnú užívať leto, by mali schváliť celý súbor reforiem, od ktorých si vláda v Ankare sľubuje pootvorenie dverí od Európskej únie. Rokovanie parlamentu o tzv. 6. harmonizačnom balíku sa začalo práve tento týždeň. Jeho schvaľovanie však nie je bez problémov.
"Značná časť tradične konzervatívnej justície chce tento zámer podmínovať," hovorí uznávaný turecký sociológ Ahmed Evin. S námietkami sa hlásia aj ozbrojené sily. Tajomník Národnej rady bezpečnosti generál Tuncer Kilinc v dôvernom liste premiérovi protestoval predovšetkým proti uvoľneniu antiteroristických zákonov, ako aj proti legalizácii používania kurdskej reči v hromadných oznamovacích prostriedkoch. Táto kritika môže zavážiť. Je totiž známe, že generalita súčasnej vláde pre jej spätosť s islamom príliš nedôveruje.
Vládny návrh obsahuje 19 zmien rôznych zákonov. Bez náhrady by poslanci mali škrtnúť napr. sporný článok osem zákona o boji proti terorizmu, ktorý za "separatistickú propagandu" navrhuje až tri roky straty slobody. Práve toto ustanovenie už Európsky súd pre ľudské práva viackrát kritizoval. Zrušiť by sa mal aj zákaz používania kurdštiny v súkromných oznamovacích prostriedkoch a Kurdi by svojim deťom mohli v budúcnosti dávať i kurdské mená. Viac práv by mali dostať nemoslimské náboženské skupiny a zmierniť by sa mali aj cenzúrne opatrenia vo filmovej a v hudobnej tvorbe.
Týmito zmenami reaguje Turecko na sústavné požiadavky Európskej únie. Vedúci predstavitelia jej členských krajín Ankare prisľúbili, že ňou dosiahnutý pokrok preskúmajú na vrcholnom stretnutí koncom roku 2004. Čiastočnú správu o plnení politických kritérií však Turci predložia už v októbri tohto roku -- čím si možno vysvetliť spomínaný tlak vlády na prijatie reformných opatrení. Minister zahraničných vecí Abduláh Gül preto poslancov vyzval, aby nestrácali čas. "Nemáme pred sebou 15 mesiacov času, ale len dva či tri," uviedol doslova. (hn/gaf)
StoryEditor