StoryEditor

Ďalší škandál republikánov, teraz v podobe korupcie

15.01.2006, 23:00
akéto horúce časy Washington už dlho nezažil. Opäť sa pritom vlna škandálov prevalila na popredných predstaviteľov republikánskej strany. Demokrati sa tak postupne pripravujú na víťazné ťaženie v novembrových kongresových voľbách. Veď lepšiu východiskovú pozíciu ani nemajú. Tentoraz je hneď niekoľko lídrov republikánov zapletených v škandáloch Jacka Abramoffa, vplyvného washingtonského lobistu obvineného z komplotu, sprenevery, daňového podvodu a celá aféra zaváňa politickou korupciou.

Takéto horúce časy Washington už dlho nezažil. Opäť sa pritom vlna škandálov prevalila na popredných predstaviteľov republikánskej strany. Demokrati sa tak postupne pripravujú na víťazné ťaženie v novembrových kongresových voľbách. Veď lepšiu východiskovú pozíciu ani nemajú. Tentoraz je hneď niekoľko lídrov republikánov zapletených v škandáloch Jacka Abramoffa, vplyvného washingtonského lobistu obvineného z komplotu, sprenevery, daňového podvodu a celá aféra zaváňa politickou korupciou. Točili sa v nej státisíce a možno až milióny dolárov. Abramoffa už médiá podľa vzoru známeho londýnskeho zločinca začali prezývať Jack Korumpovač. Po dohode s ministerstvom spravodlivosti sa priznal k okrádaniu svojich lobistických klientov a korumpovaniu zákonodarcu, spolupracuje s vyšetrovateľmi FBI.

Séria káuz
Je to ďalšia kvapka v mori republikánskych škandálov, ktoré sužujú americkú metropolu. Stačí si spomenúť na vyšetrovanie počínania Bieleho domu v kauze prezradenia identity tajnej agentky CIA Valerie Plameovej. Personálny šéf viceprezidentovho tímu Lewis Libby sa ocitol pred súdom, hrozí mu až 30 rokov a pokuta jeden a štvrť milióna dolárov. V celej kauze sa spomínajú aj mená viceprezidenta Dicka Cheneyho či pravej ruky prezidenta Georgea Busha, poradcu Karla Rovea. Čerešničkou na torte je už iba obvinenie prezidentovho texaského spojenca, bývalého vodcu väčšiny v Snemovni reprezentantov Toma DeLaya, z prania špinavých peňazí.
Americká tlač je nad posledným vývojom oprávnene rozhorčená. "Vládni predstavitelia a vládne rozhodnutia nie sú na predaj," dušovala sa nedávno tajomníčka ministerstva spravodlivosti Alice Fisherová. Denník Baltimore Chronicle and Sentinel jej slová označil ako nehoráznosť. "Vládne činy boli a s najväčšou pravdepodobnosťou aj stále sú na predaj," píše vo svojom komentári Joel Hirshhorn.

Kto je Abramoff?
Abramoff nie je v americkej politike žiadnym nováčikom, angažuje sa už od strednej školy, no jeho najväčšie činy sa zrejme datujú od roku 1994. Vtedy republikáni prevzali Kongres a naskytla sa veľká príležitosť pre tohto politického šamana. Noví zákonodarcovia a lobistické firmy boli úplne zúfalé pri zháňaní kvalitných ľudí s kvalitnými kontaktmi. Abramoff sa tak stal hitom doslova z noci na deň. Čoskoro mal ako lobista niekoľko významných klientov, napríklad korporáciu Unisys, Tyco a o jeho služby prejavilo záujem aj teritórium ostrovov Severné Mariány. Kúpil si známu reštauráciu neďaleko Bieleho domu a Kapitolu: Signatures. Bola vyhľadávaná republikánskymi lobistami, kongresmanmi či fundraisermi.
"Pamätám si, že už na strednej škole mal problémy," napísal v Los Angeles Times novinár Steve Herbert, ktorý s ním navštevoval základnú školu a prestížnu strednú školu Beverly Hills High. Keď kandidoval na post prezidenta študentskej rady na základnej škole, prešvihol povolený finančný limit, za čo ho z volieb vylúčili. Situácia sa opakovala aj na strednej škole. Následne sa začal angažovať v republikánskej strane a v roku 1980 bol tiež jedným zo strojcov veľkého slávneho víťazstva Ronalda Reagana v demokratických štátoch.

Najväčšie ryby
O čo vlastne v súčasnej kauze ide a kto je do nej zapletený? Abramoffova kauza stiahla so sebou mnoho zvučných politických mien. Jeho dobrý priateľ -- známy kongresman a Bushov dôverník Tom DeLay, momentálne čelí obvineniam v Texase, na politický comeback už ani nemôže pomyslieť. Predseda Snemovne reprezentantov (tretia najdôležitejšia ústavná funkcia v USA) Dennis Hastert ide po krku republikánskeho kongresmana Boba Neya. Aj Ney je súčasťou Abramoffovej korupčnej pyramídy. Za Abramoffove špinavé peniaze išiel v roku 2002 na golfový výlet do Škótska, získaval financie pre kampaň po podpore jeho iniciatív podporujúcich lobistových klientov -- najmä indiánske kmene (prevádzkovateľov kasín).
Po tom, čo DeLay odstúpil z funkcie vodcu republikánskej väčšiny, spustil sa u republikánov vnútorný zápas o post straníckej a kongresovej dvojky. No aj dvaja z kandidátov čelia obvineniam z prepojenia na Abramoffa, resp. nečistých lobistických taktík. Kongresman Roy Blunt najmenej trikrát napísal listy lobistovým klientom podporujúce ich podnikateľské zámery. Jeho oponent v súboji John Boehner nemá úplne čistý štít.
Ide aj o známeho kongresmana Johna Doolittla, ktorý ešte nedávno neváhal "Jacka Korumpovača" označiť za dobrého priateľa. Mal od neho nielen peniaze na politickú kampaň, ale rád s ním chodil aj na športové zápasy do luxusných skyboxov. Aj on je vo vedení strany, a preto mnohí republikáni čoraz viac volajú po výmene celého predsedníctva. Ďalším je napríklad senátor Conrad Burns. Podľa Wall Street Journal a Washington Post je jedným zo štyroch zákonodarcov, ktorých Abramoff pred vyšetrovateľmi explicitne menoval. Dotácie pre jeho kampaň prestavovali asi 150-tisíc dolárov. Významným priateľom bol aj Ralph Reed, bývalý šéf Christian Coalition. Túto ultrakonzervatívnu lobistickú skupinu svojho času založil kontroverzný kazateľ Pat Robertson.

Čo s peniazmi?
Prepojenia na Abramoffa mala najmenej tridsiatka amerických kongresmanov, vrátane popredných predstaviteľov (niekedy aj demokratickej strany). Zasadili sa napríklad za to, že zabránili niektorým indiánskym kmeňom otvoriť kasína, zatiaľ čo iným Indiánom (Abramoffovým klientom) to bolo odobrené.
Mnoho politikov, ktorí nepostupovali v rozpore s americkými zákonmi, sa rozhodli tieto finančné prostriedky venovať charite. Medzi nimi aj Bush, Hastert či líder republikánskych senátorov Bill Frist. Spolu s financiami od asociácie republikánskych guvernérov to je až milión dolárov. Kongres by sa však mal urýchlene začať zaoberať reformou financovania politických kampaní, strán, kandidátov a vplyvom lobistických spoločností.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 13:20