Juhoafrická republika, kde nový variant koronavírusu omikron rozpútal štvrtú vlnu epidémie Covid-19, v uplynulých siedmich dňoch zaznamenala 255-percentný nárast v počte novo infikovaných, ale iba šesť percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti je teraz obsadených covidovými pacientmi. Dnes to podľa agentúry Reuters uviedol predstaviteľ africkej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie Thierno Balde.
Balde na tlačovej konferencii vystúpil v čase, keď sa objavujú prvé neoficiálne tvrdenia juhoafrických lekárov a výskumníkov, podľa ktorých nákaza variantom omikron má väčšinou mierny priebeh, píše Reuters.
Z celosvetového počtu potvrdených prípadov nákazy variantom omikrón pripadá na Afriku 46 percent, uviedol dnes na on-line brífingu Richard Mihigo, ktorý vo Svetovej zdravotníckej organizácii zodpovedá za imunizačný program v Afrike.
Variant omikron, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia označila za znepokojivý, bol prvýkrát popísaný v Juhoafrickej republike a doteraz sa preukázal v bezmála 60 krajinách. Vzhľadom na veľký počet mutácií vyvolal medzi svetovými vedcami a vládami znepokojenie a prinútil mnoho krajín k zavedeniu nových cestovných obmedzení.
V súvislosti s omikronom sa teraz hovorí najmä o násobne vyššej nákazlivosti. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu uviedol, že omikron prináša podľa prvých štúdií vyššie riziko opätovnej nákazy ako variant delta, ale miernejší priebeh choroby Covid-19. Na finálne potvrdenie sú však podľa neho potrebné ďalšie štúdie.