Začalo sa to nevinne, na japonskom pobreží v Awašimskom parku južne od Tokia spozoroval miestny rybár nezvyčajného žraloka. Tvor sa objavil na plytčine a rybár okamžite kontaktoval miestne námorné úrady. Po odchyte sa ukázalo, že išlo o vzácny prehistorický druh žraloka, ktorého hneď označili za "žijúcu fosíliu" a ktorý svoju podobu za celé milióny rokov zmenil iba minimálne. Odborníci neskôr 1,6 metra dlhého tvora identifikovali ako žraloka volánikového (Chlamydoselachus anguineus), ktorý zvyčajne žije 600 metrov pod morskou hladinou.
Smutný osud vládcu hlbín
Keď žraloka premiestnili do jedného z bazénov vodného parku, bol v zlej kondícii. Následne vznikol
videozáznam, ktorý zachytáva aj to, ako žralok cerí čeľuste. "Podarilo sa nám vytvoriť veľmi zriedkavé záznamy. Tieto žraloky totiž žijú v hĺbke od 600 do tisíc metrov pod hladinou, čo je hlbšie, ako sa kedy človeku podarilo dostať," povedal zástupca parku. Aj preto sa domnievajú, že sa žralok cítil zle. Je to totiž druh, ktorý vyhľadáva studené vody, aké na plytčine nie sú. Žralok po niekoľkých hodinách v zajatí zomrel.
S kým sme mali tú česť
Tento druh žraloka žije zväčša vo vodách Atlantického, Tichého alebo Indického oceánu, živí sa veľkými živočíchmi, niekedy ich iba prehĺta. Chutia mu napríklad aj ryby a chobotnice. Meria zväčša 1,8 metra, dožíva sa asi 25 rokov života. Jeho telo zdobí najčastejšie hnedá, červená a biela farba. Je schopný mať dve až dvanásť mláďat. Nájdené fosílie žraloka volánikového dokumentujú, že žil už pred päťdesiatimi miliónmi rokov.