Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2017, 17:48

Európskej únii dôverujeme čoraz viac, ukazuje najnovší prieskum

Najnovší Eurobarometer skúmal aké názory na fungovanie EÚ majú jej občania.

Európskej únii dôverujeme čoraz viac, ukazuje najnovší prieskum
Zdroj: Reuters

Stav hospodárstva EÚ je podľa väčšiny Európanov dobrý. Podpora eura je na najvyššej úrovni od roku 2004 a pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, prevláda optimizmus nad pesimizmom. Naznačil to najnovší, v utorok zverejnený prieskum Eurobarometra.

Eurobarmeter uskutočnil dva prieskumy. Prvý prieskum bol na základe osobných pohovorov od 5. do 19. novembra na vzorke 33.193 respondentov z 28 členských štátov EÚ a kandidátskych krajín. Druhý prieskum "Budúcnosť Európy" sa uskutočnil prostredníctvom telefonických rozhovorov od 23. septembra do 2. októbra na vzorke 27.881 respondentov. Ich výsledky naznačili, že 71 percent Európanov vníma EÚ ako miesto stability v nepokojnom svete. 

Hospodárstvu veríme

Európania sú optimistickí pokiaľ ide o stav hospodárstva a podporu pre euro. Po prvýkrát od začiatku hospodárskej a finančnej krízy v roku 2007 mali opýtaní pozitívny názor na situáciu európskeho hospodárstva (48 percent) než negatívny (39 percent). Od jari sa toto pozitívne vnímanie zaznamenalo v 23 členských štátoch, najviac v Španielsku (39 percent), Portugalsku (58 percent) a Rakúsku (63 percent).

Celkovo 48 percent Európanov verí, že súčasný stav ich národného hospodárstva je dobrý - ide o najvyššiu zaznamenanú úroveň od jesene 2007. Od jari sa toto vnímanie zvýšilo v 19 členských štátoch s najvyššou úrovňou vo Fínsku, v Slovinsku, Rakúsku a Maďarsku.

Názory respondentov v jednotlivých štátoch sa však líšia - v Holandsku a v Nemecku považuje stav národného hospodárstva za dobrý 91 percent respondentov, zatiaľ čo v Grécku len dve percentá.

Vysoká dôvera

V eurozóne 74 percent respondentov podporuje euro, najviac od jesene 2004. 80 percent respondentov a viac podporuje euro v siedmich krajinách: Slovensko, Belgicko, Nemecko, Španielsko, Estónsko, Írsko a Slovinsko.

Prieskumy ukázali, že dôvera v EÚ je stále vysoká, keď 40 percent Európanov vníma Úniu pozitívne, 37 percent občanov vníma EÚ neutrálne, zatiaľ čo negatívny názor má 21 percent. 

Nárast dôvery na Slovensku

Väčšina respondentov vníma EÚ pozitívne v 14 krajinách, pričom najvyššie úrovne sa zaznamenali v Írsku (59 percent), Bulharsku a Luxembursku (57 percent). Dôvera k EÚ dosahuje 41 percent, v 17 krajinách dôvera k EÚ klesla, avšak v 18 členských štátoch Únii verí väčšina respondentov.

Najviac v Litve (64 percent), Bulharsku (57 percent) a Luxembursku (56 percent). Od jari 2017 dôvera v EÚ vzrástla v desiatich krajinách, najvýraznejšie v Belgicku (o 7 percentuálnych bodov), na Slovensku a v Českej republike (o 5 pb).

Cítime sa byť občanmi EÚ

Európania sú optimistickí pokiaľ ide o budúcnosť EÚ (57 percent), čo sa zaznamenalo vo všetkých členských štátoch s výnimkou Grécka (60-percentné pesimistické vnímanie) a Spojeného kráľovstva (48 percent). Optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, je najvyšší v Írsku (80 percent), Luxembursku (72 percent) a na Malte (70 percent), najnižší vo Francúzsku (49 percent) a Taliansku (50 percent).

Eurobarometer naznačil, že 70 percent Európanov sa cíti byť občanmi EÚ. Za dva najpozitívnejšie výsledky členstva v Únii vnímajú "voľný pohyb osôb, tovaru a služieb" (57 percent) a "mier medzi členskými štátmi EÚ" (56 percent).

Aj tohoročné prieskumy potvrdili, že najväčšie obavy Európanov sa spájajú s migráciou a terorizmom. Migráciu ako hlavnú výzvu vníma 39 percent ľudí, za ňou nasleduje terorizmus (38 percent) a so značným odstupom za hospodárska situácia (17 percent) a až potom stav verejných financií (16 percent) či nezamestnanosť (13 percent).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.