Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2017, 20:51

„Autá sa u nás učia chrániť ľudí“

Izraelčania vyvíjajú systémy umelej inteligencie, ktoré riešia kritické situácie v doprave.

„Autá sa u nás učia chrániť ľudí“
Zdroj: Reuters

November 2017. V malej obci Hoyanger na severe Nórska takmer dochádza k tragédii. Malý chlapec vybieha spoza
školského autobusu rovno pod kolesá rútiaceho sa kamióna. Niekoľkotonový kolos sa v jednej sekunde zastaví a dieťa akoby zázrakom vyviazne z hrozivo vyzerajúcej scény bez akejkoľvek ujmy.

Pointa virálneho videa, ktoré sa okamžite stalo hitom internetu, prišla vzápätí. Lotyšský prepravca Kreiss, ktorému kamión patrí, potvrdil, že vozidlo je vybavené špeciálnym systémom automatického brzdenia. Ten používa duálny
systém kamery a radaru s vysokým rozlíšením a schopnosťou veľmi presného rozoznávania ľudí a iných objektov.

Svätý grál vývojárov
Systém, ktorý zachránil život nórskemu školákovi, je základným princípom autonómneho riadenia založeného na umelej inteligencii – svätého grálu vývojárov v automobilovom priemysle.

Jedným z globálnych lídrov v tomto odvetví je izraelská technologická spoločnosť Cortica. „Náš systém doslova učí autá rozpoznávať pomocou umelej inteligencie jednotlivé objekty. Predstavte si napríklad, že auto jazdiace po austrálskych cestách zbadá kenguru. Informáciu o novom objekte odovzdá ďalším autám po celom svete. Týmto spôsobom vozidlá navzájom komunikujú a vymieňajú si skúsenosti podobne ako ľudia,“ vysvetľuje pre HN Karina Odinaevová, spoluzakladateľka firmy Cortica.

A ako tento systém funguje v praxi? HN si ho vyskúšali počas jazdy v hustej premávke dopravnej špičky v izraelskom Tel Avive. „Každé auto je vybavené jednou či viacerými kamerami, ktoré snímajú dianie v jeho okolí. Umelá inteligencia dokáže rozpoznať pohybujúce sa objekty, teda chodcov či iné doprav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.