Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2017, 18:20 Aktualizované dňa 20.12.2017 o 18:42

Poľský prezident podpísal zákony o justícii. Napriek odporu Európskej únie

Európska komisia dnes dospela k záveru, že v Poľsku kvôli súdnej reforme hrozí jasné riziko závažného porušenia vlády práva a spustila zatiaľ nikdy nepoužitý postup.

Poľský prezident Andrzej Duda
Zdroj: Reuters

Poľský prezident Andrzej Duda dnes oznámil rozhodnutie podpísať dvojicu zákonov reformujúcej súdny systém, ktoré kritizuje Európska únia.

Zákony o najvyššom súde a sudcovskej rade posilňujú vplyv vládnucich politikov na obsadenie súdov a podľa kritikov sú šité na mieru súčasnej konzervatívnej vláde.

Európska komisia dnes dospela k záveru, že v Poľsku kvôli súdnej reforme hrozí jasné riziko závažného porušenia vlády práva a spustila zatiaľ nikdy nepoužitý postup, na konci ktorého krajine hrozí pozastavenie hlasovacích práv v EÚ.

Ako však povedal poľský prezident, súčasná podoba oboch zákonov sa výrazne líši od ich pôvodného znenia, ktoré v júli vetoval. Pripomenul, že sa práve vtedy rozhodol predložiť do parlamentu vlastné návrhy zákonov. Tie by podľa jeho slov mali prispieť k reflexii podstatnej úlohy vlády i súdov, a to služby občanom.

Vyplýva to z informácií spravodajskej televízie TVN24 a tlačovej agentúry PAP.

Námestník ministra spravodlivosti Michal Wojcik rozhodnutie hlavy štátu privítal slovami, že oba zákony obsahujú množstvo prvkov z pôvodných, prezidentom vetovaných legislatívnych noriem.

Senátor opozičnej Občianskej platformy (PO) Bogdan Klich v reakcii vyhlásil, že na najmenej šiestich miestach týchto zákonov ide o porušenie platnej poľskej ústavy. Prezident podľa neho zišiel z cesty, na ktorú, ako sa zdalo, vstúpil v júli, pričom rezignoval na úlohu garanta ústavnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.