Poľský prezident Andrzej Duda dnes oznámil rozhodnutie podpísať dvojicu zákonov reformujúcej súdny systém, ktoré kritizuje Európska únia.
Zákony o najvyššom súde a sudcovskej rade posilňujú vplyv vládnucich politikov na obsadenie súdov a podľa kritikov sú šité na mieru súčasnej konzervatívnej vláde.
Európska komisia dnes dospela k záveru, že v Poľsku kvôli súdnej reforme hrozí jasné riziko závažného porušenia vlády práva a spustila zatiaľ nikdy nepoužitý postup, na konci ktorého krajine hrozí pozastavenie hlasovacích práv v EÚ.
Ako však povedal poľský prezident, súčasná podoba oboch zákonov sa výrazne líši od ich pôvodného znenia, ktoré v júli vetoval. Pripomenul, že sa práve vtedy rozhodol predložiť do parlamentu vlastné návrhy zákonov. Tie by podľa jeho slov mali prispieť k reflexii podstatnej úlohy vlády i súdov, a to služby občanom.
Vyplýva to z informácií spravodajskej televízie TVN24 a tlačovej agentúry PAP.
Námestník ministra spravodlivosti Michal Wojcik rozhodnutie hlavy štátu privítal slovami, že oba zákony obsahujú množstvo prvkov z pôvodných, prezidentom vetovaných legislatívnych noriem.
Senátor opozičnej Občianskej platformy (PO) Bogdan Klich v reakcii vyhlásil, že na najmenej šiestich miestach týchto zákonov ide o porušenie platnej poľskej ústavy. Prezident podľa neho zišiel z cesty, na ktorú, ako sa zdalo, vstúpil v júli, pričom rezignoval na úlohu garanta ústavnosti.