Po dlhej nočnej debate prijali izraelskí poslanci nové znenie zákona o Jeruzaleme. Zmena sprísňuje podmienky pre prípadné územné ústupky Palestínčanom. Poslanci odhlasovali znenie, podľa ktorého bude potrebné pre prenechanie akejkoľvek časti mesta Palestínčanom získať najmenej 80 zo 120 poslaneckých hlasov. V pôvodnom znení stačila jednoduchá väčšina.
Izrael prijal zákon o Jeruzaleme v roku 1980 a pozmenil ho v roku 2000. Pripojil ním východná časť mesta k západnej a mesto zjednotil ako svoju metropolu. Podľa Palestínčanov a mnohých krajín ale zostáva východná časť, obývaná hlavne Arabmi, okupovaným územím a Palestínčania si ju nárokujú ako hlavné mesto svojho budúceho štátu.
V Izraeli bolo sprísňujúce znenie zákona o prípadnom "prenechaní" časti mesta navrhnuté vlani v lete a o zákone sa dlho debatovalo. Prijaté bolo necelý mesiac po vyjadrení amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v rozpore s praxou predchádzajúcich administratív v decembri uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.
Palestínčania tvrdia, že sa tým USA pripravili o úlohu sprostredkovateľa v izraelsko-palestínskych mierových rokovaniach. Rozhovory sú ale prerušené od roku 2014. Sprísnené podmienky pre rozhodovanie o Jeruzaleme môžu byť podľa agentúry Reuters ďalšou prekážkou úspechu prípadných obnovených rozhovorov.
Navrhovateľom novely zákona bola pravicová náboženská strana Židovský domov, ktorá podľa vodcu opozície Jicchaka Herzoga vedie Izrael k "strašnéej katastrofe".
Niektorí izraelskí komentátori sa domnievajú, že novela zákona o Jeruzaleme pomáha premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi posilniť podporu voličov pred očakávanými predčasnými voľbami.
Netanjahu patrí medzi osoby vyšetrované kvôli korupcii a čaká sa, či proti nemu bude začaté trestné konanie. Riadne parlamentné voľby by sa mali konať až v roku 2019, ale napätie vyvolávané vyšetrovaním korupčných prípadov zrejme voľby urýchli, napísala agentúra Reuters.