Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2018, 21:59

V USA zverejnili zápisnicu o stykoch Trumpa s Ruskom

Republikáni nechceli publikovanie desaťhodinovej výpovede pripustiť.

V USA zverejnili zápisnicu o stykoch Trumpa s Ruskom
Zdroj: Sputnik/Mikhail Klimentyev

Americká demokratická senátorka Dianne Feinsteinová dnes zverejnila zápisnicu z augustového neverejného senátneho vypočutia zakladateľa spoločnosti Fusion GPS, ktorá skúmala údajné dôkazy o stykoch Donalda Trumpa s Ruskom. Oznámila to agentúra AP. Republikáni nechceli publikovanie desaťhodinovej výpovede Glenna Simpsona pripustiť.

Správu o tom, že Rusko na vtedajšieho kandidáta a súčasného prezidenta USA zhromažďuje kompromitujúce informácie, pre Fusion GPS vypracoval bývalý britský špión Christopher Steele. Jeho informácie sú podľa mnohých kľúčové pre objasnenie prípadného ruského zasahovania do predvlaňajších prezidentských volieb v USA.

Steelove informácie obsahujú údajné dôkazy o stykoch Trumpa s Ruskom, vrátane snahy Kremľa budúceho prezidenta skompromitovať. Ruská tajná služba má podľa jeho poznatkov dôkazy o sexuálnych dobrodružstvách Trumpa v moskovskom hoteli a o tajných schôdzkach jeho spolupracovníkov s ruskými činiteľmi.

Simpson podľa zverejneného zápisu pri uzavretom vypočutí senátorom povedal, že Steele odovzdal v júli 2016 svoje poznatky americkej FBI, pretože sa obával, že "prezidentský kandidát (Trump) môže byť vydieraný".

Tri kongresové výbory, ktoré možné ruské zasahovanie vyšetrujú, podľa agentúry Reuters skúmajú, či sú to práve Steelove dokumenty, ktoré priviedli FBI k vyšetrovaniu ruskej stopy. Simpson podľa zápisu vyhlásil, že to tak nie je. Senátorom povedal, že podľa uistenia FBI to v skutočnosti boli dôverné informácie "zvnútra Trumpovho volebného štábu". Kto by zdrojom takýchto informácií mohol byť, Simpson nepovedal.

Simpson má dojem, že FBI verila Steelovmu svedectvu, pretože mala aj iné náznaky ukazujúce rovnakým smerom. Jedným zo zdrojov mala byť opäť nemenovaná osoba z Trumpovho okolia.

So Steelom, ktorý v Rusku pracoval ako diplomat dvadsať rokov, Simpson čas od času spolupracoval od roku 2009. V senátnom vypočutí ho označil za "človeka, ktorý odvádza v každom ohľade kvalitnú prácu".

Republikánsky senátor Charles Grassley, ktorý je šéfom právneho výboru Senátu, sa snažil pokusy o zverejnenie Simpsonovej výpovede blokovať a v piatok vyzval na trestné stíhanie Steela. Podľa niektorých republikánskych kongresmanov je Steel klamár. Trump jeho správu označil za podvod.

"Narážky a dezinformácie, ktoré (o Simpsonovom uzavretom vypočutí) kolujú, sú súčasťou hlboko znepokojujúcej snahy podkopať vyšetrovanie možnej spolupráce (Trumpovho tímu s Ruskom) a marenia výkonu práva," zdôvodnila Feinsteinová svoj čin. "Jedinou cestou, ako si výpoveď ujasniť, je poskytnúť zápis verejnosti," uviedla. O zverejnení zápisu v piatok vo vyhlásení pre The New York Times požiadal sám Simpson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.