Bývalý člen jednotiek SS Oskar Gröning, ktorý pôsobil v nacistickom vyhladzovacom tábore v Osvienčime, neuspel so žiadosťou o udelenie milosti. S odvolaním sa na štátne zastupiteľstvo v severonemeckom Lüneburgu o tom dnes informovala agentúra DPA.
Deväťdesiatšesťročný muž, ktorý si má odpykať štvorročný trest za napomáhanie k vraždám najmenej 300-tisíc Židov, už vyčerpal všetky právne možnosti, ako sa vyhnúť väzeniau. Čoskoro doň teda bude musieť nastúpiť.
Vlani v novembri súd v Celle rozhodol, že si Gröning môže napriek vysokému veku trest väzenia odpykať. Bývalý esesák sa následne dovolal k ústavnému súdu. Nástup do väzenia chcel odvrátiť poukázaním na údajné porušenie základného práva na život a na telesnú nedotknuteľnosť. Ústavný sudcovia ale jeho dovolanie zamietli. Udelenie milosti tak bolo poslednou možnosťou, ako sa mohol väzeniu vyhnúť.
Štátne zastupiteľstvo v Hannoveri, ktoré má Gröningov prípad na starosti, dnes už oznámilo, že mu v blízkej dobe zašle výzvu na nástup do výkonu trestu.
Bývalý dobrovoľník jednotiek Waffen-SS sa priznal k tomu, že odkladal a evidoval batožinu deportovaných väzňov a počítal ich peniaze. Médiá ho preto označujú za osvienčimského účtovníka.
V júli 2015 uložil krajinský súd Lüneburg Gröningovi štvorročný trest väzenia za napomáhanie k vraždám najmenej 300-tisíc Židov, ktorí zomreli v nacistickom vyhladzovacom tábore v plynových komorách v období medzi májom a júlom 1944.
V Nemecku sa v posledných rokoch konali možno posledné súdne procesy, v ktorých sa zo svojich činov zodpovedali členovia personálu nacistických vyhladzovacích táborov. U mnohých z nich boli ale procesy zastavené kvôli neschopnosti obžalovaných plne vnímať súdny proces.