Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2018, 16:16

Orbán tajne prijal 1300 migrantov. Šíril masovú hystériu, teraz nech to vysvetlí, reaguje Jobbik

Škandál, ktorý rozpútal rozhovor v denníku The Malta Times, v Maďarsku neutícha.

Orbán tajne prijal 1300 migrantov. Šíril masovú hystériu, teraz nech to vysvetlí, reaguje Jobbik
Zdroj: Reuters

Maďarská opozičná strana Jobbik obvinila vládu Viktora Orbána, že brojí proti imigrácii, ale zároveň vlani v tichosti prijala takmer rovnaký počet utečencov, aký Maďarsku ukladajú kvóty EÚ. Informovala o tom agentúra MTI. Strana preto žiada, aby premiér záležitosť vysvetlil na mimoriadnom zasadnutí parlamentu.

Aféru rozpútal rozhovor, ktorý denníku The Malta Times 10. januára poskytol štátny tajomník maďarského ministra zahraničia Kristóf Altusz. Uviedol v ňom okrem iného, ​​že Maďarsko vlani prijalo asi 1300 utečencov. Vláda o tom z obavy o bezpečie dotknutých nijako neinformovala, povedal Altusz. Zdôraznil, že je potrebné rozlišovať medzi utečencami a ekonomickými migrantmi.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó neskôr podobne uviedol, že prijímať utečencov na základe Ženevskej konvencie je niečo iné, než ich prijímať na základe kvót na prerozdeľovanie migrantov EÚ, proti ktorým sa Budapešť stavia.

Šéf strany Jobbik Gábor Vona premiéra a vládnucu stranu Fidesz obvinil, že za posledné tri roka spustili kvôli migračnej kríze v maďarskej spoločnosti "masovú hystériu", sľúbili, že Budapešť kvóty neprijme, a teraz sa vláda správa, ako by sa nič nestalo.

Vďaka protiimigračnej rétorike bola pritom strana Fidesz favoritom volieb, ktoré sa budú konať 8. apríla. Vláda, ktorá medzi utečencami a ekonomickými migrantmi nerozlišovala a obe skupiny spájala s terorizmom, po voličoch teraz chce, aby tieto kategórie oddeľovali, povedal portálu Bloomberg hovorca maďarskej kancelárie Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Ernö Simon.

Maďarsko podľa údajov UNHRC vlani prijalo 1291 žiadateľov o azyl, čo je trikrát viac ako rok predtým a tiež najviac od roku 2007. Najčastejšie azyl v Maďarsku vlani dostávali Afganci, po ktorých nasledovali Iračania a Sýrčania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.